Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Wasze sposoby zimowania

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +81/-3
Wasze sposoby zimowania
« dnia: Wrzesień 27, 2014, 11:05:29 »
Temat z pozoru błahy, ale wielu początkujących hodowców ma z nim wiele kłopotów. Jakie macie swoje sposoby na zimowanie? W jakich miejscach zimujecie i jakie panują tam warunki?

hddk

Odp: Wasze sposoby zimowania
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 27, 2014, 14:42:40 »
Rośliny zimuję w małym pokoju z oknem na południe. W pokoju jest zakręcony kaloryfer, a okno otwarte całą zimę lub uchylone, zależnie od temperatur na dworze. W pokoju jest góra 10 stopni, przy samym oknie 0-5. Generalnie metr od okna jest około 5-10 stopni więcej niż na dworze, zależy czy trafi się dzień cieplejszy, zimniejszy, bardziej słoneczny czy mniej. Ale zdarza się, że rano woda w kuwecie przy oknie jest zamarznięta.

Przy samym oknie trzymam S. purpurea i jej hybrydy. Resztę roślin dalej, na ławie i stelażu. W zimowni stoją kapturnice, muchołówki, zimolubne rosiczki, cefalotusy a także nadwyżki tłustoszy meksykańskich i samosiejki D. capensis :) Nic nie jest doświetlane, mają tyle światła ile w naturze.

Rośliny chowam przy pierwszych nocnych mrozach. Wystawiam nieco później, bo w zimowni kapturnice bardzo wcześnie się budzą, nawet pod koniec lutego i zaczynają kwitnąć. Dlatego wystawiam gdzieś w kwietniu/maju jak na dworze jest już w miarę ciepło, a rośliny skończą kwitnąć.

Offline Mishu

• 386
  • +10/-0
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 30, 2014, 22:17:00 »
Ja swoje kapturnice i muchołówki wystawiłam na nieogrzewany korytarz na którym jest tak 12-16 stopni, ale niestety coś zrobiłam źle i mi nie przeżyły zimy :(

hddk

« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2014, 23:24:31 »
12-16 stopni to już bardzo wysoki zakres temperatur jak na zimowanie. Przy takim zimowaniu rośliny potrzebują też więcej światła niż przy zimowaniu w 0-10 stopniach. Najgorzej jest wyczuć podlewanie, bo przy mocnym śnie podlewa się po prostu oszczędnie, a tak to nie bardzo wiadomo i pewnie łatwiej jest przelać roślinę.

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 05, 2014, 18:42:17 »
Czyli jak za ciepło się je przezimuje lub się je źle przezimuje to mogą uschnąć?
Uwielbiam kakaowce,bananowce,owadożery i inne egoztyczne roślinki ;)

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 05, 2014, 20:34:12 »
Nie, w lato mogę paść
Pozdrawiam,
Dawid

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 05, 2014, 20:45:33 »
Ja mojej rosiczki jeszcze nie zimowałem,bo cały czas kwitła,więc nie wiedziałem, czy wtedy można czy nie.

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 05, 2014, 20:54:30 »
To zrobiłeś błąd - jeśli roślina powinna zimować to nie interesuje Cie czy kwitnie czy nie tylko dajesz ją do zimowania ;)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 408
  • +21/-0
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 05, 2014, 20:57:24 »
Ja mojej rosiczki jeszcze nie zimowałem,bo cały czas kwitła,więc nie wiedziałem, czy wtedy można czy nie.

Tylko upewnij się jaką masz tą rosiczkę, bo nie wszystkie przechodzą okres zimowania?

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 05, 2014, 21:56:07 »

Tylko upewnij się jaką masz tą rosiczkę, bo nie wszystkie przechodzą okres zimowania?
To rosiczka przylądkowa.Tego roku też nie wiem czy zimować,bo ma koło siebie pełno młodych

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 05, 2014, 21:57:00 »
Skoro przylądkowa to nie, myślałem, że zimnolubną jakąś masz, capensis jest subtropikalna i nie zimujemy :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 05, 2014, 21:58:54 »
Skoro przylądkowa to nie, myślałem, że zimnolubną jakąś masz, capensis jest subtropikalna i nie zimujemy :)
To w tym roku nie zimuję ich...Ale muchołówkę oraz kapturnicę normalnie zimuję :)

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 05, 2014, 22:00:42 »
Przylądkowej nigdy się nie zimuje, chyba, ze chcesz się jej pozbyć ale nie wiem czy nawet wtedy padnie bo ponoć nie :P kapturnice i muchołówki normalnie :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 05, 2014, 22:48:39 »
W sumie racja.Po co ją zimować jak żyje w Przylądku Dobrej Nadziei (Afryka)

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 06, 2014, 06:00:36 »
To dziadostwo rośnie wszędzie :P
Pozdrawiam,
Dawid