Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

owadożery w terrrarium

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
owadożery w terrrarium
« dnia: Wrzesień 16, 2014, 23:08:16 »
Da się żeby tak dość jasno opisać jak zorganizować całość zestawu żeby funkcjonował tylko w terrarium pod sztucznym światłem, bez bezpośredniego wystawienia na światło słoneczne?
Ja mam obecnie w terrarium dzbanecznika, rosiczki, kapturnice, muchołówki. Wszystko w jednym zbiorniku, póki co każde ziółko w osobnej doniczce ale przymierzam się do posadzenia ich w jednym gruncie tak żeby to wszystko jakoś ładniej wyglądało.
Wiem że każda z tych roślin ma lekko różne wymagania, ale nie zależy mi na maksymalnych osiągach każdej z osobna, wierze w to że da się jakiś złoty środek znaleźć ;) Głównie w wilgotności różnice mają, światła raczej tak samo dużo każdej trzeba. Zimowanie wiem, niby się powinno...
No więc może ktoś doświadczony w trzymaniu w terrarium coś podpowie

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +81/-3
Odp: owadożery w terrrarium
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 16, 2014, 23:31:41 »
Na wstępie powiem, że niestety pomysł kompletnie nietrafiony. Można to porównać do próby trzymania rybek i tygrysa w jednym ''lokalu'' ;)

Do terrarium polecam głównie dzbaneczniki, heliamphory, może część rosiczek, ale generalizując - najłatwiej dzbaneczniki-heliamphory.

Tak więc złotego środka nie ma : )

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 16, 2014, 23:46:07 »
heliamphory swoją droga, jakoś ciekawie wyglądają, tylko nie wiem jak na jesień/zimę z wysyłką tego będzie czy będzie skąd ściągnąć, bo jeszcze nie w tym momencie.
Reszta jeśli tylko kwestia wilgotności że nie lubią tak dużej, to mogą rosnąć przy jednym boku bardziej, gdzie by była szybka lekko odsunięta, to i wilgotności takiej nie będzie. Terrarium jest typowo gadzie, tyle że niskie

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +81/-3
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 16, 2014, 23:49:49 »
Nie chodzi tylko o wilgotność. Po pierwsze światło - dzbanki bardziej rozproszone, kapturnice-muchołówki czym więcej, tym lepiej, ponadto zupełnie inne podlewanie, rodzaj podłoża. Niebo i ziemia dosłownie :)

Offline Painkiler

• 214
  • +8/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 16, 2014, 23:52:52 »
Do tego muchołówki i kapturnice powinny byś zimowane

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 17, 2014, 06:12:48 »
Każdy, kto ma trochę pojęcia o owadożernach odradzi Ci taki pomysł. Jest dużo roślin, które powinny być w terrarium więc po co kombinować z wkładaniem do niego roślin, którym te warunki nie będą sprzyjały wzrostowi ? :) Oprócz tych, które wymienił Michał, możesz jeszcze wsadzić pływacze, genlisea i cephale :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +6/-0
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 17, 2014, 09:28:39 »
Cefale to nie do terra, wtedy łatwo o grzyba i do wybarwienia potrzebują spadków temp. i mocnego światła. :)
Pozdrawiam

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 17, 2014, 15:40:42 »
Cefale to nie do terra, wtedy łatwo o grzyba i do wybarwienia potrzebują spadków temp. i mocnego światła. :)

Mylisz się kolego.
Bardzo bezpiecznym podłożem do hodowli Cefala w wysokiej wilgotności w terrarium jest martwy mech sphagnum.
To podłoże ma to do siebie że jest bardzo przepuszczalne i nie trzyma się na nim grzyb :)
Taki Cefal bezpośrednio pod mocnym oświetleniem z odległości 15-20cm bardzo ładnie sie wybarwia.
Bez większych spadków temperatur :)

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 17, 2014, 15:42:27 »
Ja mam trzy rośliny, trzymam w czystym torfie zero pleśni czy grzybów
Pozdrawiam,
Dawid

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 17, 2014, 17:32:30 »
Ok, to może rzeczywiście pomyślę nad innym zestawem roślin.
Niestety terrarium to jedyna opcja na trzymanie roślin które lubię ;-) na parapecie za mało światła, a "luzem" w pokoju pod żarówką to w normalnej wilgotności padną.

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 06, 2015, 16:20:05 »
Chcę sobie wsadzić jednak trochę drewienek do terrarium, żeby nie było gołe płaskie podłoże.
Podpowiedzcie mi tylko które owadożery można wsadzić w miejsce słonika, korzeń jest tak wykrzywiony że tworzy tam taką mini doniczkę, ziemi na coś co nie rośnie mega duże jak dzbanecznik powinno wystarczyć. Tylko ten fragment korzenia będzie powyżej reszty torfu, więc osobno podlewana ta roślinka będzie.
Co najlepiej będzie się czuło i wytrzyma w dość ograniczonym dla korzeniu podłożu? Coś niedużego na pewno, tylko co, cefal, rosiczka, heliamfora, czy może muchołówkę tam wsadzić? tyle że wolałbym coś "na stałe", a muchola musiałbym zimować.

aha, pod słonikiem jest dziurka wielkości groszówki, więc nadmiar wody będzie spływał, chyba że wrzucę w to miejsce np kulkę keramzytu to mniej odpłynie