Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Oświetlenie do terrarium

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
Odp: Oświetlenie do terrarium
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 02, 2014, 19:34:36 »
Okleję ale minimalnie, nie chcę żeby między półkami było wnętrze sondy kosmicznej ;) terrarium ma być docelowo elementem wystroju pokoju, w osobnym wątku będę dawał info o zmianach

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 15, 2015, 21:42:59 »
Hah kombinuję jak tu zamontować u siebie taśmy...
I jakby to było jakby problemów nie było :)

Fizyka optyka światłologia - ktoś jest w te klocki dobry?
Jeśli ledy byłyby jednak nad szybą, to ile promieniowania/fal światła (nie jestem pewien jak określić) byłoby blokowane a tym samym marnowane przez szybę? Jakieś konkretne długości fali czy procent docierającego światła?
Muszę też brać poprawkę na pewną ilość kurzu która na pewno będzie się zbierać między szybą a ledami bo miejsca tam wąsko i czyszczenie raczej raz na jakiś czas sprężonym powietrzem tylko będzie wchodzić w grę
Szyba górna 5mm.

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 15, 2015, 22:52:23 »
 ;D ;) ;D z takimi pytaniami to na forum "Młodych Einstein'ów"   ;D :) ;D
A tak serio, to nie wiem czy ktoś będzie umiał obliczyć Ci jakie są straty światła itd...
Tak na prawdę oświetlenie Led jak na razie jest w fazie wielkiego testowania :) w którym po części będziesz brał udział ;)
i mógł podzielić się własnymi spostrzeżeniami.
Wiadomo że szyby filtrują światło dla tego większość z nas którzy decydują się na oświetlenie zewnętrzne zwiększają jego moc, ale w zamian unika się nadmiernego nagrzewania ...coś za coś ;)
Co do czyszczenia szyby? ...bardzo proste rozwiązanie ;) papierowy ręcznik na płaskiej listewce i czyścisz szczeline idealnie!!!

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +81/-3
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 16, 2015, 08:25:02 »
Zdecydowanie polecam LED-y nad szybą. Strata powinna być minimalna.

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 16, 2015, 10:40:03 »
U mnie jest nad szybą szczelina w którą wejdzie tylko papierowy ręcznik ;) Raczej powietrze sprężone tylko da radę, ale pod pół doby świecącymi ledami też chyba się tak dużo kurzu nie zbierze.
Od boku jak wsadzać to jest wnęka bo tak półki skonstruowane, to ledy wsunę nawet na nibynóżkach.
Znalazłem jakiś terraryjny artykuł w pracy o oświetleniu, ksero czarno białe co prawda, ale raczej widmo nie jest zmienione, tylko szyba lekko UVB blokuje - podawane na przykładzie światła słonecznego. z ponad 500 uW/cm kwadrat na 0-3 uW/cm kwadratowy.
Temperatura barwna wpisane że bez zmian, a widmo kolorowe na wykresie takie samo.
Więc chyba można traktować jako brak wpływu, chyba że cieniujący kurz zmniejszy ilość światła ;)

Chciałem ładnie wszystko zmontować w środku, ale mam blaszkę 0,5mm aluminiową na którą chciałem ledy montować a ona jednak dość giętka jak pociąłem na 76cm odcinki, bardziej niż się spodziewałem i chyba za duże ryzyko że mi będzie opadać jeszcze pod ciężarem pasków. Więc chyba dorobię nóżki na 0,5cm i wsunę to po prostu na górną szybę.
Jeszcze tylko muszę opracować patent na te nóżki ;) Plan już jest.
 Może przy okazji mniej po oczach będzie terrarium dawało...