Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Aturi hodowla z nasion

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
  • gg :6329263
    • Youtube-wysiew kapturnic i wzrost
Aturi hodowla z nasion
« dnia: Wrzesień 16, 2014, 19:01:40 »
Witajcie, zostałem poproszony o zrobienie tematu o hodowli Aturi no więc zaczynamy :)

Troszkę o roślince:
 Aturi (Codariocalyx motorius), zwane również rośliną telegraf, tańczącą rośliną jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny bobowatych (Fabaceae). Dorasta do dwóch metrów wysokości oraz posiada dwa rodzaje liści: większe, oraz mniejsze (właściwie to przylistki). Mniejsze listki są głównym powodem zainteresowania tą rośliną, gdyż posiadają ciekawą cechę: poruszają się pod wpływem dźwięku lub światła słonecznego. Nie jest to może ruch tak szybki, jak pułapek muchołówki czy liści mimozy po dotknięciu, ale zauważalny. Roślina porusza przylistkami w celu "zbadania naświetlenia": więcej energii zużywa się na ruch dużych liści, więc roślina ją oszczędza i kręci kółka małymi listkami, aby sprawdzić, skąd najmocniej słońce pada. Wtedy poruszają się (praktycznie niezauważalnie) większe liście.

Hodowla z nasion:
 Nasiona aturi przypominają małe fasolki, długości 4-5 mm i szerokości 2-3 mm. Przed wysiewem dobrze jest najpierw delikatnie przetrzeć nasiona drobnym papierem ściernym (nasiona są pokryte woskiem hamującym pobieranie wody), a następnie namoczyć je w letniej wodzie przez 24-48 godzin. Jeżeli nasiona nam napęczniały, wtedy wszystko jest w porządku. Jako podłoże polecam mieszankę 1:1 piasku z przesianym substratem torfowym lub mieszankę 1:1 ziemii ogrodniczej z substratem torfowym. Ja dodatkowo po wygrzaniu w mikrofali  dosypuję mieszankę perlitu i wermikulitu. Konieczne jest zdezynfekowanie podłoża (najlepiej podgrzewając w mikrofalówce ew. zalewając wrzątkiem) - roślina łatwo może paść.

Nasionka siejemy na głębokość 2-3 mm, mi rośliny wykiełkowały po tygodniu. Obecnie mam ich 15szt z 15 posianych.

Roślina należy do trudniejszych w uprawie, zwłaszcza na początku: 3/4 roślin wysianych w niesterylizowanym podłożu pada.

Roślina jest bardzo wrażliwa na przesuszenie .

Stanowisko: półcień lub cień

Do tego rośliny (zwłaszcza młode) są delikatne jeśli chodzi o wilgotność powietrza: dobrze reagują na zraszanie. Nawożenie rośliny powinno być umiarkowane.

Poniżej temperatury 20 stopni rośliny stają się bardzo wrażliwe na choroby. Dodam jeszcze, że roślina "śpi" w nocy - na wieczór składa listki i wygląda, jakby stała na baczność.

Rzeczywiście poruszają liśćmi przy muzyce lub oświetleniu :). Aby jednak to zauważyć, musimy jeszcze roślinie zapewnić temperaturę 23-35 stopni C.

Maluszków nie podlewamy tylko zraszamy najlepiej woda demineralizowaną.

Pocieranie nasion papierem ściernym uważam za niezbędną rzecz, ponieważ nasionka, których nie pocierałem nie wykiełkowały, to samo tyczy się namaczania nasionek - namaczajcie dopóki, dopóty nie napęcznieją

Młode tydzień temu i dorosła Aturi:

A tu maluszki teraz:
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2014, 20:46:14 wysłana przez comandos21 »

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
Odp: Aturi hodowla z nasion
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 16, 2014, 20:14:58 »
Czekam na zdjęcia i od razu napisz rozmiar :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 16, 2014, 20:20:26 »
Jak masz jej zdjęcia to dodaj  ;) Kwitła ci kiedyś ta roślinka? Miałem ją kupić rok temu,ale po postach na forach zrezygnowałem,bo myślałem,że tak jak innym mi padnie.W tym roku może kupię nasionka lub sadzonki.
Uwielbiam kakaowce,bananowce,owadożery i inne egoztyczne roślinki ;)

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 16, 2014, 20:24:43 »

Powiem ci, że jest to moje 3 podejście  w wysiewaniu Aturi...
Pierwsze to była kompletna masakra wysiałem na zwykłej ziemi przysypałem i po miesiącu nic.
Drugie zaś to partia nasion była do bani (nasionka były całe czarne a powinny być brązowawe w ciapki czarne)-zwracajcie na to uwagę.
Teraz jest to 3 próba i udana, nasiona takie jakie być powinny i dodatkowo wysterylizowałem mieszankę w mikrofali na 100% mocy tak z 3 min.

Mam jedną dorosłą roślinkę, która była wysłana w pudełeczku po tabletkach cała poturbowana... Teraz mija 3 tydzień i  walczy ze zdrowiem ale wypuszcza małe "przylistki".
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2014, 20:34:20 wysłana przez comandos21 »

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 16, 2014, 20:27:34 »
A tą dorosłą gdzie kupiłeś? Bo na allegro są sadzonki,ale nie wiem czy lepiej kupić dorosłą czy nasiona.

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 16, 2014, 20:33:57 »
Tą dorosłą kupiłem od jakiejś nawiedzonej fanatyczki Kościoła na OLX. Lepiej sadzonkę jak dla mnie.

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 16, 2014, 20:36:57 »
Tą dorosłą kupiłem od jakiejś nawiedzonej fanatyczki Kościoła na OLX.
Dlaczego "nawiedzonej fanatyczki kościoła"? XD. Co ci modlitwy o uzdrowienie poturbowanej rośliny wysyłała?  :D

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 16, 2014, 20:38:33 »
Powiedzmy... napisała coś w rodzaju " jak chcesz żeby przeżyła to musisz obdarzyć ją boską miłością" :D

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 16, 2014, 20:46:54 »
Powiedzmy... napisała coś w rodzaju " jak chcesz żeby przeżyła to musisz obdarzyć ją boską miłością" :D
Powiedziała tak na serio czy dla żartu?  :D Pamiętam jak się nasinko grochu podlewało wodą święconą. 1 modlitwa to jedno podlanie.Zdechł... Nie wiem czy od przelania XD czy od tego,że go przesadziłem na pole czy,że nie podlewałem go wodą święconą   :P Jak odrasta to widać,że obdarzyłeś ją Boską miłością ;) Mogłeś poprosić tą panią o modlitwę nad twoją roślinką   ;D

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 16, 2014, 20:53:36 »
Hehe :) myślę, że na poważnie bo jakoś tak dziwnie się z nią pisało, nawiedzona jakaś.

Jak się uda mi je tak do kilku cm podhodować  to je wystawię myślę, że za dyszkę ;)

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 16, 2014, 21:30:29 »
Kwitła Ci jakaś już ?
Pozdrawiam,
Dawid

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 17, 2014, 03:56:57 »
Nie kwitła jeszcze.

Offline Mishu

• 386
  • +10/-0
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 18, 2014, 17:06:07 »
Bardzo ciekawa i ładna roślina :)
Będziesz sprzedawał sadzonki?

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 18, 2014, 18:14:44 »
Jak podrosną to tak:)

Offline olka220

• *
  • 40
  • +2/-0
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 18, 2014, 21:21:33 »
mam taką 1 roślinkę od 3 lat jest ogromna a konkretnie mega wysoka ma już chyba ze 2 metry wczoraj ją wystawiłam na klatke bo już na nią nie mogłam patrzeć haha listki ma tylko i wyłącznie na samej górze a na dole łyse patyki i tak praktycznie od zawsze , nazywają ją tańczącą rośliną - moja nie tańczy, jak listki są takie minimalne to wtedy widać jakiś mały ruch na nich a jak podrosną to tyle że na dzień się rozkładają a na noc  składają ;-)