Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Dionea muscipula - muchołówka amerykańska. Krótki opis hodowli.

Offline ZgredeK

• **
  • 80
  • +6/-0
Krótka historia

Dionea muscipula czyli po prostu muchołówka amerykańska, jedna z najbardziej znanych i uprawianych roślin owadożernych, która odkryta została dopiero w XVIII wieku, występująca jedynie w Północnej i Południowej Karolinie oraz w niewielkiej północnej części Florydy. W warunkach naturalnych rośliny rosną na podmokłych i ubogich w składniki odżywcze terenach, tam gdzie nie są narażone na nadmierne gromadzenie się wody. Podłoża których ph waha się w przedziale 3 – 5, jest niemalże w 95% zdominowane przez piasek. Od wiosny do jesieni panują tam temperatury sięgające nawet powyżej 30*C, zimą następuję znaczny spadek 5-10*C i właśnie wtedy rośliny zapadają w stan spoczynku. Okresowo następują spadki temperatur poniżej 0*C, dorosłe osobniki dobrze je znoszą.
Roślina znajduję się na liście gatunków chronionych, ponieważ przez wiele lat gdy roślina nie była objęta ochroną, muchołówki były masowo eksploatowane. Sytuacja zmieniła się dopiero tak naprawdę w 1992 roku gdy zakazano pobierać rośliny z naturalnego środowiska.

Dionaea Muscipula 'Regular Form'

Uprawa muchołówki
1.   Podłoże
Wybierając podłoże dla naszej muchołówki musimy patrzeć przede wszystkim na pH torfu, które najlepiej żeby mieściło się w granicach 3-5. Z własnego doświadczenia wiem, że roślina najlepiej rośnie w mieszance kwaśnego torfu z piaskiem kwarcowym w stosunku 2:1 (torf:piasek) Piasek kwarcowy możemy dostać w sklepach akwarystycznych, dla małych roślin proponuję granulację około 1-3mm, dla większych 3-5mm. Przed zmieszaniem z torfem ważne jest, aby piasek dokładnie wypłukać. Testowałem różne mieszkanki z keramzytem, perlitem i wiem że rośliny rosły tylko gorzej, więc lepiej nie kombinować i postawić na piasek kwarcowy. Nie polecam również piasku z wszelkiego rodzaju ogródków, piaskownic, żwirowni – nigdy nie wiemy jaki jest jego skład.
Podsumowując : kwaśny torf o ph 3-5 + piasek kwarcowy w proporcjach 2:1 (torf:piasek) to najlepsze rozwiązanie dla naszej rośliny.

2.   Wilgotność powietrza
W przypadku naszych muchołówek należy pamiętać, że rośliny nie lubią zbyt dużej wilgotności powietrza, ponieważ może spowodować to gnicie rośliny. Wielu początkujących hodowców wstawia roślinę do akwarium bądź terrarium i dziwi się, że z rośliną dzieją się złe rzeczy, najlepszym więc rozwiązaniem dla naszych roślin jest po prostu południowy parapet. Oczywiście można okresowo delikatnie spryskiwać roślinę lecz moim zdaniem jest to zbędne.
Podsumowując : Rośliny dobrze rosną w warunkach pokojowych. Źle radzą sobie w podwyższonej wilgotności powietrza.

3.   Oświetlenie
Oświetlenie naszej muchołówki to kluczowy i najważniejszy składnik powodujący zdrowy i dobry rozwój naszej rośliny. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie rośliny na południowym parapecie tak aby zapewnić jej jak największy dostęp do bezpośredniego słońca, można również od wczesnej wiosny do początku jesieni trzymać nasze rośliny na zewnątrz przez całą dobę. Często zdarza się, że nie dysponujemy możliwością wystawienia rośliny na południowy parapet, wówczas równie dobrym rozwiązaniem będzie wschodnie lub zachodnie okno, pamiętać należy jednak wtedy o tym że roślina będzie wymagała doświetlania (świetlówką lub żarówką o mocy 40-50W), aby przez cały dzień miała 10 godzin bezpośredniego oświetlenia.
Podsumowując: Najlepsze rozwiązanie to trzymanie rośliny na zewnątrz bądź na południowym parapecie. Wschodnie i zachodnie okno jest też dobrym rozwiązaniem, lecz należy wtedy roślinie zapewnić około 10 godzin oświetlenia stosując doświetlanie świetlówką lub żarówką.

4.   Podlewanie
Należy dbać o to, aby podłoże było stale lekko wilgotne, staramy się nie przelewać rośliny ani nie przesuszać. Wodę destylowaną/demineralizowaną lub deszczówkę z czystych terenów (wiadomo, że nie użyjemy deszczówki gdy mieszkamy w bliskim sąsiedztwie fabryk/hut etc.) wlewamy do podstawki (podlewanie przez podsiąkanie) i dbamy o to, aby poziom wody wynosił około 2cm, oczywiście wprost proporcjonalnie do wysokości naszej doniczki (wysokość wody w naszej podstawce nie może być wyższa niż 1/3 wysokości naszej doniczki). Po podlaniu odczekujemy aż roślina „wypiję” wodę następnie uzupełniamy stan wody (w upalne dni) bądź odczekujęmy jeden/dwa dni i dopiero uzupełniamy (w dni pochmurne, chłodne). Oczywiście należy pamiętać, że latem gdy temperatury przekraczają 30 stopni, należy pilnować aby roślina miała stały dostęp do wody w podstawce.
Podsumowując : Gleba lekko wilgotna, podlewanie przez podsiąkanie wodą demineralizowaną/destylowaną ewentualnie deszczówka z obszarów słabo uprzemysłowionych. W upalne dni stały dostęp do wody.

5.   Nawożenie
Nie nawozimy !

6.   Temperatura i okres spoczynku
Muchołówka od marca do października bardzo dobrze daję sobie na zewnątrz, bądź w warunkach pokojowych. Roślina spokojnie poradzi sobie z wysokimi temperaturami, należy pamiętać jedynie o stałym dostępie do wody. Spadki temperatur wymagane są w okresie spoczynku rośliny, który trwa od połowy października do początku marca. Czas zimowania rośliny powinien trwać od 3 do 5 miesięcy.  W tym okresie roślinę powinniśmy trzymać w temperaturze od 0*C do 15*C, (z własnego doświadczenia wiem, że najlepsza temperatura to około 8-10*C) jednak okresowe spadki temperatur nawet do -5*C dorosłe rośliny spokojnie zniosą i nie wpłynie to znacznie na ich kondycję. Należy przy tym pamiętać, że nie zimujemy siewek oraz młodych roślin których średnica jest mniejsza niż 5cm. Najlepszym miejscem do zimowania jest piwnica/strych/garaż w którym znajduję się okno (dostęp do światła bądź doświetlanie roślin nie jest konieczne, jednak wpływa ono korzystnie na roślinę). Nie polecam zimowania roślin w lodówce, należy to miejsce zostawić jako ostateczność, gdy nie mamy innego wyboru. W trakcie zimowania ważnym czynnikiem jest cyrkulacja powietrza, bez niej nasze rośliny szybko zostaną pokrytę pleśnią, oprócz tego pamiętamy o odpowiednim podlewaniu roślin – podłoże powinno być delikatnie wilgotne, nigdy nie trzymamy muchołówki  w podstawce z wodą cały czas! W okresie spoczynku możemy podlewać roślinę od góry lub tradycyjnie przez podsiąkanie, podlewamy nawet z kilkutygodniowymi odstępami, gdy czujemy że podłoże jest zbyt słabo wilgotne.
Podsumowując: Od marca do października rośliny mogą rosnąc na zewnątrz lub na parapecie w domu. Optymalna temperatura waha się w granicach 20-25*C. Spokojnie jednak roślina poradzi sobie w temperaturach w skali 10 - 30 stopni. Muchołówka wymaga okresu spoczynku, wówczas trzymamy roślinę w temperaturze 0-15*C (optymalnie 10*C). Należy wtedy pamiętać o odpowiednim podlewaniu rośliny (nie może stać cały czas w podstawce z wodą).

Pięknie wybarwiona Dionaea Muscipula 'Pink Venus'

7.   Dokarmianie roślin
Muchołówka dla prawidłowego rozwoju wymaga około 4-5 owadów na rok. Oczywiście możemy dokarmiać roślinę, jednak sprawi to że słabiej się ona wybarwi. Dokarmiamy wszelkiego rodzaju owadamy, pokarmem dla rybek (należy uważać bo szybko gnije), nie należy dokarmiać muchołówki mięsem. Martwe szczątki owada możmy pozbyć się poprzez spryskanie rośliny i wymycie „resztek” z pułapki.
Podsumowując : Roślina trzymana na zewnątrz sama "złapie" wystarczającą ilość owadów. Muchołówki trzymane w warunkach pokojowych można oczywiście dokarmiać (w końcu po to je hodujemy i za to je kochamy :)) Należy jednak pamiętać, że wówczas znacznie słabiej się wybarwią.

Ofiara schwytana przez Dionaea Muscipula 'Red Green'

Poradnik stworzony przez ZgredeK dla forum-roraima.pl
Zdjęcia zapożyczone ze strony roraima.pl - Wszystkie rośliny ukazane na zdjęciach dostępne w ofercie sklepu.
Wszelkie uwagi mile widziane :)

Biorę udział w konkursie na najciekawszy wątek.
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2014, 10:10:48 wysłana przez ZgredeK »

Offline owadożer

• 573
  • +4/-0
Odp: Dionea muscipula - muchołówka amerykańska. Krótki opis hodowli.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 15, 2014, 20:53:01 »
Fajnie by było dodać jakiś artykuł jak powstają nowe kultywary :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +9/-0
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 15, 2014, 20:55:39 »
Tylko parę drobnych uwag. 1. Podłoże - Mi muchołówki najlepiej rosną w torf : piasek 1:1, widocznie jest taki rozbieg :), warto dopisać. Podlewanie - Napisałbym wilgotne lub lekko mokre, a w upalne dni u mnie doniczka zapełniona jest co najmniej do połowy. Co do temperatury można przedłużyć do listopada ;), a temperaturę do 30 stopni, a poradzi sobie przez parę dni do 40 stopni (które oczywiście u nas się zdarzają w słońcu).  Mało ważne, ale warto dopisać :).

Fajny poradnik :) .
Pozdrawiam

Offline ZgredeK

• **
  • 80
  • +6/-0
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 15, 2014, 20:58:14 »
Dzięki za wszelkie uwagi :) Jak coś poprawię jutro. Starałem się wszędzie pisać optymalne warunki które podpieram swoimi spostrzeżeniami, zawsze u mnie rosły dobrze w 2:1 (torf:piasek), dlatego też tak napisałem :)

Offline owadożer

• 573
  • +4/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 15, 2014, 21:02:10 »
Nie polecam trzymać w 1:1, moje tak rosły i się nie sprawdziło, lepiej w czystym torfie ;)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +9/-0
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 15, 2014, 21:07:20 »
Yyy... Czysty torf? To chyba tylko w holenderskiej masówce ;).
Pozdrawiam

Offline chwila

• *
  • 18
  • +0/-0
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 15, 2014, 21:20:29 »
Kurczę, martwi mnie trochę to zimowanie - nie mam możliwości umieścić swojej jednej małej muchołówki w żadnym garażu, ani na strychu... Dysponuję obecnie jedynie mieszkaniem i sporej wielkości tarasem - mogę jej na tarasie zbudować jakiś domek do zimowania :P

A tak naprawdę to ona jest maleńka - rośnie w doniczce o średnicy 5,5 cm i nie przekracza tej średnicy, więc sama nawet nie wiem czy ona potrzebuje tego zimowania, czy nie. Podpowiecie coś?
whatever.

Offline ZgredeK

• **
  • 80
  • +6/-0
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 15, 2014, 21:31:49 »
Jeśli Twoja roślina nie przekracza średnicy 4-5cm to możesz ją spokojnie zostawić w domu na parapecie, tylko będziesz musiała doświetlać bo trochę mało słońca będzie miała. Ja swoje młode rośliny raz tak wykończyłem, że były za małe i nie przeżyły mi zimowania :/

Ważne jest miejsce w którym temperatura nie przekracza 15*C ale nie spada również zbyt często poniżej 0*C.

Offline chwila

• *
  • 18
  • +0/-0
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 15, 2014, 21:47:42 »
Ok, czyli zostawiam ją w tym roku jeszcze na parapecie (a właściwie na taborecie, bo w salonie mam wszędzie duże okna - jak balkonowe - a więc i brak parapetów), a apropo doświetlania - myślisz że będę mogła muchołówkę doświetlać razem z rosiczkami? I czy one wszystkie razem mogą tak sobie stać, czy lepiej muchołówkę gdzieś przesunąć i doświetlać oddzielnie?

Sorry za te pytania, nie są one zbyt pewnie mądre, ale po prostu potrzebuję konkretów, a takowe ciężko czasem znaleźć :/
whatever.

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +9/-0
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 15, 2014, 21:53:39 »
Spokojnie mogą stać razem.
Pozdrawiam

Offline ZgredeK

• **
  • 80
  • +6/-0
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 15, 2014, 22:39:29 »
Ok, czyli zostawiam ją w tym roku jeszcze na parapecie (a właściwie na taborecie, bo w salonie mam wszędzie duże okna - jak balkonowe - a więc i brak parapetów), a apropo doświetlania - myślisz że będę mogła muchołówkę doświetlać razem z rosiczkami? I czy one wszystkie razem mogą tak sobie stać, czy lepiej muchołówkę gdzieś przesunąć i doświetlać oddzielnie?

Sorry za te pytania, nie są one zbyt pewnie mądre, ale po prostu potrzebuję konkretów, a takowe ciężko czasem znaleźć :/

Nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi :) Oczywiście mogą stać razem. Szkoda by było prądu i miejsca aby je doświetlać oddzielnie :)

Offline owadożer

• 573
  • +4/-0
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 16, 2014, 06:12:40 »
Yyy... Czysty torf? To chyba tylko w holenderskiej masówce ;).

Jeśli Red Line, Wacky Trap, Louchapates i podobne to holenderska masówka to tak, w holenderskiej masówce ;)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 12, 2014, 16:15:02 »
Szkoda,że się nie nadaje do akwarium,bo zakładam je i chyba jak na razie będą w nim dwa gatunki :( 
Uwielbiam kakaowce,bananowce,owadożery i inne egoztyczne roślinki ;)

Offline owadożer

• 573
  • +4/-0
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 12, 2014, 16:23:58 »
To trochę mało ale może fajnie to będzie wyglądać mucholowki na pewno lepiej tam nie wsadzaj
Pozdrawiam,
Dawid

« Odpowiedź #14 dnia: Październik 27, 2014, 15:42:22 »

Powyżej fotka mojej muchołówki, której zapewniłem dostęp do światła od strony wschodniej. Nawadnianie odbywa się w sposób omówiony w artykule zawartym na forum, czyli osadzenie doniczki w spodku (w moim przypadku miseczka), w którym poziom wody wynosi ok. 2 cm. Cały interes posiadam od wczoraj. Wczoraj również po powrocie do domu nawodniłem roślinkę, i dziś już nie było w naczyniu wody. Grunt, w którym się znajduje jest wilgotny zatem wnioskuję, że nie ma potrzeby dodawania wody aż wyczuję palcem, że jest już troszkę suchszy. Bardzo mi zależy na zapewnieniu odpowiednich warunków w czasie zimowania. Nie wiem, czy wystawić ją za okno balkonowe na parapet, czy zostawić na parapecie. W domu temperatura wynosi ok 24-25 stopni Celsjusza , co raczej nie jest odpowiednie podczas tego okresu życia rośliny. Chciałbym się dowiedzieć konkretniejszych informacji od osób obytych w temacie, żeby uniknąć ewentualnych szkód. Z góry dziękuję i pozdrawiam :)