Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Kilka pytań początkującego hodowcy

Offline nielubiemuch

• *
  • 6
  • +0/-0
Kilka pytań początkującego hodowcy
« dnia: Październik 12, 2016, 20:33:41 »
Hej :D Mam Sarracenię 'Velvet' i Sarracenię 'Fionę', zakupione na początku tego lata. Obie stoją na południowym parapecie w mieszkaniu, temperatura i światło odpowiednie.

1. W mieszkaniu nie ma żadnych owadów, w związku z czym wszystkie kielichy są puste. Czy kapturnice muszą jeść owady czy w przypadku ich braku muszę je nawozić w celu dostarczenia azotu?
2. Nie mam za bardzo pojęcia gdzie je zimować. Rozumiem że temperatura powinna być od 0-15 C i minimalna ilość światła. W mieszkaniu przez całą zimę temperatura nie będzie raczej schodziła poniżej 20 C, a w piwnicy nie będą miały nic a nic światła. Wystawić je na zewnątrz (czytałem że to niebezpieczne dla kapturnic w doniczkach)?
3. Czy muszę podjąć jakieś działania (typu obcięcie kielichów) w celu przygotowania ich do zimowania, czy też powinienem je sobie zostawić samymi sobie, żeby uschły?
4. Na wiosnę planuję je przesadzić do większych doniczek. Pewnie będę o ten temat pytał jeszcze dogłębniej (teraz nie mam czasu o tym poczytać), ale na razie chciałbym wiedzieć, kiedy należy to zrobić (jak już wypuści liście czy przed? w którym mniej więcej miesiącu?) i po czym się poznaje, że to już czas na przesadzanie?
5. Przy wiosennym przesadzaniu planuję je także rozszczepić, żeby mieć ich więcej. Pytanie kompletnego laika w temacie: kiedy można je podzielić? Podczas zimowania, czy wtedy kiedy wypuszczą liście? Jak powinienem tego dokonać z technicznego puntu widzenia? Po prostu kłącze z którego wypuszczają liście przeciąć na pół?
6. Czy jeżeli będę obcinał niektóre kielichy, to roślina włoży więcej zasobów w te, których nie obetnę i urosną mi wyższe? Obcinać część kielichów czy nie? Czy to roślinie szkodzi? W jakim stadium rozwoju liścia mogę je obcinać (jak się dopiero rozwija czy jak jest już kielich)?
7. Proszę o podanie jakiejś literatury w temacie uprawy roślin owadożernych, nie tylko kapturnic.

Z góry dzięki za wszelką pomoc!   :)

Offline Pitcher-Pan

• **
  • 172
  • +13/-0
  • Cześć jestem Piotrek.
Odp: Kilka pytań początkującego hodowcy
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2016, 20:52:39 »
Widzę ze nikt koledze nie pomógł wiec ja spróbuje.
1. Absolutnie nie nawozić. Niektórzy próbowali dokarmiać mięsem ale nie jest to sprawdzona metoda a bez owadów wytrzymają.
2. Polecałbym dać do piwnicy lub przykryte czymś na balkon.
3. Na kapturkach się nie znam aczkolwiek ja nic z tych rzeczy nie robiłem.
4. Zaproponowałbym z przesadzaniem jeszcze rok poczekać skoro kupione w tym roku.
5. Jak mówiłem na kapturkach się nieznam wiec chętnie tez się dowiem o tym od innych członków forum.
6. Ja nie obcinam wiec radziłbym nie probowac
7. Polecałbym tylko fora jak te.
Znaliście mnie jako parapetowego hodowcę.
Lita owadożerców:
http://forum-roraima.pl/index.php?topic=363.0
Zdjęcia:
http://forum-roraima.pl/index.php?topic=411.0

Offline Psycho-Fan

• **
  • 319
  • +14/-28
  • Owadozercy.oxn.pl!!!!
    • Carniplants
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2016, 20:17:09 »
Wszystko wytłumaczył ci kolega,
tylko:
2. Nie mam za bardzo pojęcia gdzie je zimować. Rozumiem że temperatura powinna być od 0-15 C i minimalna ilość światła. W mieszkaniu przez całą zimę temperatura nie będzie raczej schodziła poniżej 20 C, a w piwnicy nie będą miały nic a nic światła. Wystawić je na zewnątrz (czytałem że to niebezpieczne dla kapturnic w doniczkach)?

Kto ci te bujdy naopowiadał,
one mogą na dworze rosnąć cały rok.
Znaliście mnie jako fana dzbaneczników :)

Offline nielubiemuch

• *
  • 6
  • +0/-0
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2016, 10:15:05 »
Dziękuję bardzo za odpowiedzi. W piwnicy niestety nie ma światła, w lodówce nie ma miejsca, w związku z czym zdecydowałem się przezimować moje kapturnice i muchołówkę na balkonie (rosiczki nie wymagają zimowania, prawda?).

1. Czy jesteście pewni że można zimować na zewnątrz roślinki jednoroczne, które są w małych doniczkach? Właśnie na forum tematycznym dostałem odpowiedź, że to może być dla nich niebezpieczne (co innego dla kapturnic rosnących w większym kawałku ziemi).
2. Jak ma zimą wyglądać podlewanie? Też przez podstawkę? Co w przypadku gdyby były minusowe temperatury?
3. Czy zabezpieczyć je jakoś? Pan z ogrodu botanicznego we Wrocławiu polecał matę słomianą, ma ktoś w tym względzie jakieś doświadczenia? Jak miałoby wyglądać takie zabezpieczenie matą?

Offline Psycho-Fan

• **
  • 319
  • +14/-28
  • Owadozercy.oxn.pl!!!!
    • Carniplants
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2016, 11:59:44 »
1.Tak rosiczkę się nie zimuje
2.Jednoroczne? A jakiej wielkości?
3. Podstawka a przy poniżej 10 (stopni) przenieś do środka i tam zimuj.
4. Ja nie używam ale można do ochrony przed wiatrem.
+bonus Masz tu na forum różne poradniki

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Październik 23, 2016, 12:00:41 wysłana przez Psycho-Fan »
Znaliście mnie jako fana dzbaneczników :)