Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Jak przygotować terrarium dla hamaty i terrarium dla edwarsiany?

Offline Psycho-Fan

• **
  • 319
  • +14/-28
  • Owadozercy.oxn.pl!!!!
    • Carniplants
No mam pytanie i liczę na szybką odpowiedź ;)
Znaliście mnie jako fana dzbaneczników :)

Offline Psycho-Fan

• **
  • 319
  • +14/-28
  • Owadozercy.oxn.pl!!!!
    • Carniplants
Odp: Jak przygotować terrarium dla hamaty i terrarium dla edwarsiany?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2016, 23:13:32 »
Chodzi mi o to jakie terrarium i jak je urządzić krok po kroku(przykładowo).
Aby wszystko znalazło się w zakresie 300-500zł max ;)

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +81/-3
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 07, 2016, 14:19:05 »
Odsyłam do poradnika http://forum-roraima.pl/index.php?topic=167.0

Swoją drogą, jak chcesz zdobyć edwardsianę i jaki masz na to budżet?

Offline Psycho-Fan

• **
  • 319
  • +14/-28
  • Owadozercy.oxn.pl!!!!
    • Carniplants
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2016, 17:15:49 »
Na wistubie niedługo dostawa a na rośliny mogę przeznaczyć 2000zł ;)
Najpierw chce kupić terra a potem rośliny :) bo jak kupiłem glandulifere od ciebie robiłem na odwrót ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2016, 17:29:50 wysłana przez Fan dzbaneczników »

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +81/-3
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 07, 2016, 20:37:24 »
Najpierw chce kupić terra a potem rośliny :) bo jak kupiłem glandulifere od ciebie robiłem na odwrót ;)

Co do wistuby - generalnie słaby pomysł, cała masa hodowców z Niemiec, czy Francji dostała sadzonki mniejsze niż 1cm, prosto z in vitro, ktore po tygodniu im padły. Zresztą tworzenie hodowli od edwardsiany jest dość dziwne, delikatnie rzecz ujmując. Najpierw poucz się na łatwiejszych gatunkach, nie mówię, że tańszych, ale łatwiejszych (bo to większa cena, nie znaczy że trudniejszy co prawda), akurat glandulifera jest łatwa w uprawie, ale za to rzadka, jeżeli "nie chcesz oszczędzać", a jednocześnie chcesz coś rzadkiego to się najpierw trochę zastanów nad wyborem :)

Tak dla przykładu, np. uważam, że hamata nie jest wybitnie trudna w uprawie, ale rzadka. A dość tanie jak vieillardii potrafią sprawić masę kłopotów, tak samo jak np. jacqulineae.
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2016, 20:39:02 wysłana przez Michal_Gastal »

Offline Psycho-Fan

• **
  • 319
  • +14/-28
  • Owadozercy.oxn.pl!!!!
    • Carniplants
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 07, 2016, 21:27:59 »
Tak ale mam wiedze jak odchować takiego maluszka :) stać mnie na specjalistyczny sprzęt i myśle że dam radę problem jest jeden oba dzbanki uwielbiam i nie wiem jakiego kupić. No fakt wolał bym sadzonkę większą ale No cóż Edward jest bardzo rzadki No i niewiem gdzie dostać większego :( myślałem nad zakupem na carniplants.eu tam była sadzonka 10cm za 1200zł No ale wyprzedali :( może znasz podobne oferty :)

Offline Psycho-Fan

• **
  • 319
  • +14/-28
  • Owadozercy.oxn.pl!!!!
    • Carniplants
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 07, 2016, 21:37:25 »
A co powiesz na nepenthes pitopangi Ivory Colored form albo alborgminata czy jak to się pisało :)

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +81/-3
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2016, 11:53:42 »
stać mnie na specjalistyczny sprzęt i myśle że dam radę problem jest jeden oba dzbanki uwielbiam i nie wiem jakiego kupić. No fakt wolał bym sadzonkę większą ale No cóż Edward jest bardzo rzadki No i niewiem gdzie dostać większego :(

Duże edwardy osiągają czasami takie ceny, że głowa może rozboleć ;) Wrzucają je zazwyczaj na licytacje i dochodzą do 5.000 dolców. Co do specjalistycznego sprzętu, nie chcę, żeby to zabrzmiało jak hejt, ale po pierwsze - budżet jaki podałeś na terrarium nie jest duży, tak naprawdę starczy na szkło, oświetlenie i jakiś nawilżacz (dalej nie masz systemu chłodzenia o czym musisz pamiętać). Poza tym, nawet nieograniczone środki nie są w stanie zastąpić doświadczenia i wiedzy, która przychodzi z czasem. Oczywiście, możesz sporo nadrobić dużo czytając, zadając pytania na forum itd. ale zawsze w jakimś stopniu praktyka jest niezastąpiona. Jeśli będziesz chciał, postaram Ci się pomóc kompletować hodowlę ;)

Offline Psycho-Fan

• **
  • 319
  • +14/-28
  • Owadozercy.oxn.pl!!!!
    • Carniplants
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 25, 2016, 10:48:46 »
Nie zniechęcisz mnie Michał!!! ;)  zrobię wszystko by dostać edwarda i na pewno go kupie :) może znasz jakieś metody jak uprawiać taką siewke to proszę powiedz bo ja nie odpuszczę :)

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +81/-3
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 26, 2016, 10:31:35 »
Nie zniechęcisz mnie Michał!!! ;)  zrobię wszystko by dostać edwarda i na pewno go kupie :) może znasz jakieś metody jak uprawiać taką siewke to proszę powiedz bo ja nie odpuszczę :)

Tylko ja wcale Cie nie zniechęcam tylko piszę jak wygląda sytuacja. Szczerze mi jest to obojętne czy sobie kupisz edwardsiane czy nie, tak naprawdę kompletnie mnie to nie dotyczy, ja tylko powiedziałem jakie są za i przeciw nic więcej.
Jak uprawiać, no jak inne dzbaneczniki górskie ;) I proszę, nie zadawaj pytań pod każdym dzbankiem jak go uprawiać, bo jak wcześniej pisałem, w przypadku 90% rozróżnia się je tylko na nizinne, pośrednie i górskie i tyle. Cała reszta to doświadczenie jakie mamy i warunki jakie możemy zapewnić.

Offline Psycho-Fan

• **
  • 319
  • +14/-28
  • Owadozercy.oxn.pl!!!!
    • Carniplants
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 26, 2016, 10:54:23 »
chodziło mi o jakieś triki albo coś w tym stylu :)

Offline Psycho-Fan

• **
  • 319
  • +14/-28
  • Owadozercy.oxn.pl!!!!
    • Carniplants
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 26, 2016, 11:04:05 »

Co do wistuby - generalnie słaby pomysł, cała masa hodowców z Niemiec, czy Francji dostała sadzonki mniejsze niż 1cm, prosto z in vitro, ktore po tygodniu im padły. Zresztą tworzenie hodowli od edwardsiany jest dość dziwne, delikatnie rzecz ujmując. Najpierw poucz się na łatwiejszych gatunkach, nie mówię, że tańszych, ale łatwiejszych (bo to większa cena, nie znaczy że trudniejszy co prawda), akurat glandulifera jest łatwa w uprawie, ale za to rzadka, jeżeli "nie chcesz oszczędzać", a jednocześnie chcesz coś rzadkiego to się najpierw trochę zastanów nad wyborem :)

Tak dla przykładu, np. uważam, że hamata nie jest wybitnie trudna w uprawie, ale rzadka. A dość tanie jak vieillardii potrafią sprawić masę kłopotów, tak samo jak np. jacqulineae.
chcesz wiedzieć dlaczego zaczynam kolekcje od edwarda bo kiedy nabiorę doświadczenia to raczej już go nie będzie w sprzedaży :) bo inni mnie wyprzedzą :( ;)

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +81/-3
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 26, 2016, 12:34:48 »
chcesz wiedzieć dlaczego zaczynam kolekcje od edwarda bo kiedy nabiorę doświadczenia to raczej już go nie będzie w sprzedaży :) bo inni mnie wyprzedzą :( ;)

Wcale niekoniecznie, może być zupełnie odwrotnie i może być na rynku dużo więcej edwardów :)

Offline Psycho-Fan

• **
  • 319
  • +14/-28
  • Owadozercy.oxn.pl!!!!
    • Carniplants
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 26, 2016, 14:00:58 »
dlaczego? ;)

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +81/-3
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 26, 2016, 18:02:10 »
dlaczego? ;)

Bo nie jest przesądzone, że edwardy trafią do rozmnażania w BE, czy innego lepszego producenta, a wtedy trafi na rynek trochę więcej sztuk. Nie jest nawet przesądzone, czy edwardów nie będzie BE w tym roku, czy następnym.