Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Panel power led - jakieś podpowiedzi co do tej wersji?

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
Panel power led - jakieś podpowiedzi co do tej wersji?
« dnia: Grudzień 09, 2015, 12:18:21 »
Pytanie techniczne mam...
Chcę zrobić panel na power ledach, ale trochę opinię bym chciał, trochę podpowiedź.
Rzućcie okiem, i powiedzcie co myślicie o takich kolorach. I czy jest sens wrzucać pojedyncze kolory przy full spectrum, albo czy sens te full przy pojedynczych... To jedna płytka, takich byłoby ze 3 szt.

Ogólnie efekt wizualny ma być taki, żeby nie było zbyt czerwone światło, ma głównie biały się przebijać, żeby było dość neutralnie dla oka. Wiem żę dużo akwarystycznych paneli jest na samych power ledach 6500K, ale chcę dać kolory dla wzmocnienia widma, panel jest typowo tylko dla roślin.

Co do tych ful spectrum to mam głównie wątpliwość taką jak jest przy diodach RGB, które wiadomo że każdy kolor świeci w nich tak jak ok 30% mocy gdyby to był pojedynczy kolor. Czy tu przy full spectrum 1 taka dioda da każdego koloru widma tyle mocy co 1 dioda niebieska i 1 czerwona czy to też się na pół dzieli?
Sens dawać diody UV/IR ?
Te o których tu mowa to:
deep red 660-665nm
red 620-625nm
orange 600-605nm
royal blue 450-452nm
blue 460-465nm
biała 6500K
full spectrum 380-840nm
(dopisałem też do ogółu)

Tak wstępnie wychodzi:

edit:
Jeszcze po prześledzeniu akwarystyki tego typu opcja mi chodzi po głowie. Więcej białego, ewentualnie kilka białych 6500K zastąpionych np 10000K albo 12000K, tak ze 3-4 powiedzmy.
Całość, bo nie wspomniałem, na diodach 3W wysterowanych na 1W, prawdopodobnie z kolimatorami (60 albo 90 stopni). Dlaczego 3W zrobione na 1W? bo jak stwierdzę że jednak chcę podkręcić to tylko zmienię zasilacz zamiast wszystkiego ;)

« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2015, 23:13:51 wysłana przez wterrarium »

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
Odp: Panel power led - jakieś podpowiedzi co do tej wersji?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 13, 2015, 06:08:58 »
Szanowny Panie Jacku ;)
Zadałeś bardzo skomplikowane pytania dla tego masz niewiele odpowiedzi, a nawet żadnej oprócz moich skromnych wypocin.
Aktualnie posiadam 3 Panel ledowe i szczerze z żadnego  nie jestem w pełni zadowolony :(
Nie ma jakiejś złotej recepty wszystko jest kwestią ciągłego eksperymentowania, chyba że chcesz typowy GROW.
Diod używa się takich które najbardziej odpowiadają roślinom, czyli żadnych białych bo to tylko kwestia zneutralizowania barwy.
Mam diody czerwone 620, deep redy 600, royal blue 450, białe zimne, pełne spectrum które tu wymieniłeś i nawet białe ciepłe które niektórzy uważają za pozyteczne dla roślin... wszystko w ramach eksperymentu.
W końcu kiedyś były tylko żarówki o barwie ciepłej i rośliny szczególnie w akwariach jakoś dawały radę, zostawała tylko kwestia mocy.
Wszystko przed Tobą... robótka panelu i obserwacja jak reagują rośliny, a w razie niezadowolenia wymiana diod.
Na pewno nie polecam duże ilości białej, dla ludzkiego oka OK, dla roślin mniej :( sam będę wymieniał większość białych na kolory.
Pominę już kwestię Twojego wyboru diod 3w, która wydaje mi się za nie trafioną, a nawet uznał bym za błędną.
3w to istne grzejniki których bez chłodzenia nie ogarniesz, a 1w odpowiednio rozstawione w zupełności dają radę bez chłodzenia
Z wielu opinii 1w są o wiele lepsze a jak bardzo chcesz wzmocnić ich wydajność to jest bardzo prosty sposób polecany przez wielu elektryków mających do czynienia z led.... mianowicie zmiana zasilacz na mocniejszy, nie 350mA a 600mA.

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 13, 2015, 08:07:03 »
No tylko wtedy podkręcam diodę na jakieś 2,5W. Podkręcałem tak już testowo takim małym pudełeczkiem.
A to po prostu mi się wydaje że tak samo grzeje jak dioda 3W puszczona na 300 czy 600mA. No ale ja elektrykiem nie jestem ;-)
Zdaję sobie sprawę, że jak sprecyzowane pytanie to i nie ułatwiam.
Białe 6500-12000K biorę pod uwagę dlatego że jak spojrzysz na akwaria roślinne to tam jedna kolorowa dioda na 20 białych mniej więcej, a wszystko im rośnie. I to mi właśnie miesza w głowie, bo sam kolorowy panel tylko kiedyś obstawiałem, z resztą w terrarium też mam same kolorowe taśmy i tylko 1,5 metra białej dla zmniejszenia burdelowatości...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2015, 08:10:39 wysłana przez wterrarium »

Offline comandos21

• 935
  • +30/-0
  • gg :6329263
    • Youtube-wysiew kapturnic i wzrost
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2015, 11:50:01 »
Jak dla mnie jest ok choć zamiast orange i blue dałbym więcej czerwieni.
Ja osobiście zauważyłem różnicę gdy dodałem świetlówkę 6500K, szczególnie rosiczki uwielbiają taką temp.
wszystko zależy od roślin, musisz obserwować ich wzrost i ewentualnie modyfikować oświetlenie.
Tak jak Jacek napisał, nie ma idealnego  panelu  dla roślin.. Każda roślina dobiera odpowiednie dla siebie spectrum, wiec ja np. mam zastosowane 1 x żarówkę led 6W http://roraima.pl/pl/p/LED-GROW-15W-E27/213 oraz świetlówkę energooszcz. 1 x 20W 6500K do tego panel 20W z róznymi kombinacjami diód(czerwone, niebieskie, pelne spectrum, biały cieply, biały 15tyś K) i widzę różnice we wzroście a właściwie w użyłkowaniu kapturnic i rosie na rosiczkach ;) w środku mam temp. ok 30st stałą.
Na samych diodach nie bylo  jako takiej poprawy wzrostu lecz po dodaniu świetlówki 6500K ruszyly w górę rośliny.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2015, 11:52:04 wysłana przez comandos21 »