Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Wspomaganie wentylacji - nawiew z wentylatorka

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
Wspomaganie wentylacji - nawiew z wentylatorka
« dnia: Sierpień 15, 2015, 15:54:56 »
Chcę trochę rozbudować wietrzenie terrarium.
Trochę wymuszonego obiegu powietrza, więc chcę dołożyć jakieś wentylatorki.
Nie chcę psuć za bardzo efektu wizualnego, ładować do środka wielkich śmigieł po 12cm, bo też nie mam za bardzo miejsca, a jak je wsadzę to w sumie tak myślałem, że będą tylko kręcić dookoła to samo powietrze w środku. A chcę wdmuchiwać trochę świeżego powietrza. Nie za dużo, żeby wilgotności zbyt nie wywiać, ale trochę cyrkulacji żeby było.

Pytanie do Was:
Chciałbym to podłączyć pod zasilacz na którym mam Ledy , teoretycznie na wyjściu ma 12V jak wentylatory. Ale technicznie chciałbym jeszcze opinii paru osób. Mogę je bezpośrednio pod kabelki podłączyć? Gdybym chciał jakiś regulator obrotów wpiąć to chyba też bez problemu przed wentylatorkiem mogę?

A teraz jak ja to sobie wyobrażam. Wentylatorki małe, 40x40mm wpakowane tak jak na obrazku, od dołu pod siatką, po jednym albo dwa z każdej strony. Wstępnie Myślałem żeby np z lewej dmuchały do środka a z prawej wydmuchiwały na zewnątrz - wiem że to mała moc wiatraczków i niewiele będą dmuchać, dlatego rozważam opcję po dwa z każdej strony (chociaż to wiele mocy nie doda)
Mogę te 4 wiatraczki po 12V każdy podpiąć do jednego kabla ? Nie spowoduje to spadku mocy którą z danej linii dostają ledy?
np takie wiatraczki (bardziej dla przykładu niż je akurat biorę)
http://www.komputronik.pl/product/59621/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/SilentiumPC_Zephyr_40_mm.html
http://www.komputronik.pl/product/139985/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/AAB_Cooling_Super_Silent_R4_8_8_dB.html
Obrazek:

upload gif from url
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2015, 15:59:27 wysłana przez wterrarium »

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
  • gg :6329263
    • Youtube-wysiew kapturnic i wzrost
Odp: Wspomaganie wentylacji - nawiew z wentylatorka
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 15, 2015, 18:47:01 »
Jak najbardziej możesz zastosować takie wentylatorki ale musza mieć osobne zasilanie do nich, bo moga Ci slabiej śiecić ledy.
Zasilacz mocny jakiś kup pod te wentylatorki żeby pełną mocą działały wszystkie 4 :)

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 18, 2015, 09:11:23 »
Właśnie kurcze nie wiem jaka moc może być potrzebna, bo podają tylko 12V. Sam typ zasilacza to taki jak do ledów chyba? Z tego co kojarzę to komputer i ledy na tym samym prądzie działają (stały/zmienny). Elektrykiem nie jestem więc wybaczcie amatorszczyznę ;-)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2015, 09:13:38 wysłana przez wterrarium »

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
  • gg :6329263
    • Youtube-wysiew kapturnic i wzrost
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 18, 2015, 11:27:05 »
Starczy taki zasilacz jak do anteny