Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Poradnik uprawy rosiczek - dyskusja

Offline Adrian

• *
  • 18
  • +0/-0
Odp: Poradnik uprawy rosiczek - dyskusja
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 03, 2015, 21:50:29 »
Cześć wszystkim po raz kolejny, mam dobre wyniki jak narazie, bardzo mnie cieszy taka kiełkowalność tymbardziej w zime i że robie to dopiero drugi raz(pierwszy nie udany). Pierwszy raz kiełki zauważyłem 1.1.15r. :D możliwe że były wcześniej. I teraz powiedzcie mi czy choćby nawet te 13 dni to długo kiełkowało? Doświetlane codziennie od godzin połódniowych czasem popołudniu od 16 świetlówką 8W. :) Powiedzcie co dalej? Do tej pory nie zwracałem uwagi na to co w doniczkach sprawdzałem tylko stan wody.
Adrian

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 04, 2015, 13:35:36 »
Teraz to już z górki ;-) proste gatunki więc musiały wykiełkować jeśli nasiona nie lipne.
2 tygodnie to ładne nawet tempo, jak cokolwiek będzie gniło czerniało zamiast rosnąć, to zwiększaj/przedłużaj doświetlanie

Offline Jowita

• **
  • 91
  • +3/-0
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 04, 2015, 16:35:17 »
Cześć Adrian :), ja też niedawno tak eksperymentalnie ( Z kupionych w tamtym roku rosiczek: Alicea i przylądkowej, które mi w październiku i listopadzie kwitły. Notabene przylądkowa znowu będzie kwitła), wysiałam nasiona do torfu.
Po mniej więcej dwóch tygodniach zaczęły kiełkować, zdjęłam folię i tak sobie wolno rosną na parapecie. Wiem że powinnam je doświetlać w te ponure dni ale w ramach eksperymentu, tylko je zraszam i pilnuję by miały wodę  (demineralizowaną). Zobaczę jak sobie dadzą radę. ;)

Offline Adrian

• *
  • 18
  • +0/-0
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 04, 2015, 21:15:31 »
Cześć Jowita :) powiem tak doświetlałem od samego początku i dla większego oświetlenia przykryłem dodatkowo świetlówkę folią aluminiową ale po jakimś czasie zauważyłem że zaczęła rozwijać plesń więc zaprzestałem przykrywania i na tą porę niema ani śladu po pleśni. Myślę ,że bez doświetlania powinno dać radę, tyle ze bedzie dłużej pewnie kiełkowalo :) Narazie nie zauważyłem żeby coś czerniało. teraz jak sie tak bliżej przyglądnąłem to zauważylem że większość siewek ma już po dwa listki(mikroskopijne). Życzę powodzenia ,aby Ci 101% wykiełkowało ;) Jak będzie jakiś zauważalny wzrost wrzuce zdjęcie ;) A tak troche od tematu bo miałem kilka nasion muchołówki i wysiałem trzy obok nasion rosiczek i czy gdześ roczne nasionko bez stratyfikacji mogło wykiełkować? bo widze tu jakiś kiełek tylko taki bardziej biały niż kiełki rosiczki.
Adrian

Offline Jowita

• **
  • 91
  • +3/-0
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 05, 2015, 09:27:42 »
 Z tego co się orientuję, mogą wykiełkować nawet bez stratyfikacji.  ???

Offline Adrian

• *
  • 18
  • +0/-0
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 05, 2015, 10:32:23 »
Dzięki. Miejmy nadzieję że to mucholowka :D Szkoda że nie widziałem wcześniej gdzieś kiełków :/
Adrian

Offline Chemik

• **
  • 68
  • +3/-0
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 19, 2015, 20:57:05 »
Z ciekawości zapytam - ktoś hoduje rosiczki, które występują w Polsce, dają sobie radę? Jak to jest z uprawą gatunków chronionych, nie ma żadnych przeciwwskazań? :)

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +84/-3
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 19, 2015, 22:24:06 »
Z ciekawości zapytam - ktoś hoduje rosiczki, które występują w Polsce, dają sobie radę? Jak to jest z uprawą gatunków chronionych, nie ma żadnych przeciwwskazań? :)

No jasne ;) Chyba najczęściej w domowych hodowlach widujemy rotundifolie. Co do warunków, nie ma tutaj jakiejś specjalnej filozofii, zapewnienie odpowiednich nie będzie wyjątkowo trudne  :D Uprawa jest o tyle fajna, że rosiczki wyraźnie dają znać kiedy chcą iść spać, nawet w podgrzewanej szklarni pokazują kiedy czas na sen  ;)

Offline Chemik

• **
  • 68
  • +3/-0
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 19, 2015, 22:47:13 »
No jasne ;) Chyba najczęściej w domowych hodowlach widujemy rotundifolie. Co do warunków, nie ma tutaj jakiejś specjalnej filozofii, zapewnienie odpowiednich nie będzie wyjątkowo trudne  :D Uprawa jest o tyle fajna, że rosiczki wyraźnie dają znać kiedy chcą iść spać, nawet w podgrzewanej szklarni pokazują kiedy czas na sen  ;)

I przy okazji można się przyczynić do wspierania gatunków zagrożonych wyginięciem. :)
Masz jakieś ciekawe fotki z własnej hodowli?