Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Poradnik uprawy rosiczek - dyskusja

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
Odp: Poradnik uprawy rosiczek - dyskusja
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 01, 2014, 22:49:26 »
Czyli nawet jak nie śmierdzi przez 2-3 lata a miejsce jest to się nie przejmować

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 02, 2014, 17:22:11 »
Witam. Ja swoje rosiczki,które wymagają wysokiej wilgoci jak na razie trzymam w przekrojonej na pół butelce. Czy to tak samo jak terrarium zapewni jej prawidłowe warunki?
Uwielbiam kakaowce,bananowce,owadożery i inne egoztyczne roślinki ;)

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 02, 2014, 18:50:45 »
powinno na zimę wystarczyć.

A co sądzicie o czymś takim jak na foto, pod linkiem kilka innych fotek tego typu, ktoś tak uprawia z Was?

http://s343.photobucket.com/user/klasac1/media/DSCF0060_zps6a35d655.jpg.html

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 02, 2014, 20:25:39 »
A to nie jest tylko jakaś pożywka do ukorzeniania ? :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 02, 2014, 21:13:07 »
no ja właśnie nie wiem, nie ukorzeniałem nigdy, to po prostu wygląda jak cała roślina wsadzona w wodę, fakt, korzeni akurat ma niewiele, może rzeczywiście to to co mówisz. Nie pomyślałem o tym, bo nie wiedziałem że ukorzenia się też całe rośliny, a nie tylko listek

Offline Adrian

• *
  • 18
  • +0/-0
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 19, 2014, 19:23:25 »
Cześć. A wiec w końcu wysiałem rosiczki(capesis,capensis albino,capensis red, nidiformis, aliciae,spatulata i jedna nieznana oznaczona przez sprzedawcę dreosera L.) Stanowisko tak jak na zdjęciu, brzeg biórka przy kaloryferze doświetlanie świetlówką 8w. Podlewanie wodą destylowaną. Podłoże to torf wysoki kwaśny mielony. Jak myślicie? Wykiełkuje mi coś z tego? Czy coś jest źle? :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2014, 19:40:01 wysłana przez Adrian »
Adrian

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 19, 2014, 19:45:34 »
Podnieś firanki albo całkiem odsłoń okno ;-) spokojnie połowę światła ci rozpraszają. Jak przy grzejniku to jakaś tacka z wodą jeszcze pod całość żeby aż tak powietrze nie było wysuszone nie zaszkodzi. Zasilacz do świetlówki na ile wat masz? Myślę że spokojnie chociaż 18W świetlówkę podłączysz, od nadmiaru mocy głowa nie boli ;-)

Offline Adrian

• *
  • 18
  • +0/-0
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 19, 2014, 19:54:02 »
No właśnie myślałem nad przeniesieniem na parapet. Dookoła doniczki mają dużo wody myśle ze dodatkowa tacka nie będzie potrzebna. Zasilacz? :D nie wiem świetlówka ma 8w. Tak wiem że glowa nie boli tylko nie mam w tej chwili nic innego :/
Adrian

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 19, 2014, 20:33:08 »
Z grzejnikiem chodzi o to że przegania wilgotne powietrze, więc parapet nad nim też tak sobie, chyba że dookoła mokro. Wiem że to może mało wymagające rosiczki ale widzę po moich jak są w terrarium, światła jeszcze mało, ale bardziej soczyste są niż wcześniej przez większą wilgotność.
Moc zasilacza masz napisaną na nim, określa max moc wyjściową świetlówek. Jak masz rezerwę to nawet zamiast wymieniać świetlówkę to dołóż, drogo nie wyjdzie. Nie mówię że masz źle (poza firanką) tylko minimalne podkręcenie jak znajdziesz wolne 20zł i będzie wyraźny efekt ;-)

Offline Adrian

• *
  • 18
  • +0/-0
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 19, 2014, 20:52:31 »
Dzięki za podpowiedź :) możliwe że jutro podjade do elektrycznego i zobacze co mają. a bez dodadtkowej podstawki dadzą rade wykiełkować? Bo narazie to miejsca na parapecie to malutko :p (lubie kwiatki :D )
Adrian

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 19, 2014, 21:40:37 »
Wykiełkować powinny raczej, byle nie podsychał torf, to światła z okna plus cokolwiek doświetlanie powinno wystarczyć, ale potem powietrze może być za suche. W akwarystycznych higrometry do 5zł (ja kupiłem za 3), na patyczkx wstaw w torf tak max 10cm od gruntu ale nie za nisko. W górnej połowie poziom wilgotności powietrza trzymaj, im wyżej tym lepiej

Offline Adrian

• *
  • 18
  • +0/-0
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 19, 2014, 22:06:07 »
O higrometr też sie będe pytał bo akurat też miałem zamiar do zoologa podejść (mam dwa akwaria :) ) tylko nie bardzo wiem o co chodzi z tymi patyczkami że jak to ustawić?
Adrian

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 19, 2014, 22:10:49 »
Miałem na myśli że jakiś patyczek gdzieś w doniczkę z przyklejonym do niego higrometrem, tak żeby był on 5-10cm nad torfem, żeby w miarę wiarygodne pomiary dawał.
Zależy od mieszkania, niektórzy mówią że mają na parapecie przy ogrzewaniu 60-70% wilgotności, ale ja np jak testowo wyjąłem szyby te przesuwne z terrarium to mi przy grzaniu spadła tam wilgotność do 40-50% a to uważam że już nisko. Dlatego warto pilnować jeśli masz postawione wręcz nad samym źródłem zła (grzejnikiem) bo tam to już w ogóle wszystko może się ulatniać

Offline Adrian

• *
  • 18
  • +0/-0
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 19, 2014, 22:16:37 »
Aha to sie sprawdzi, jeszcze higrometra nie miałem/nie używałem :D kupić można. Od tego grzejnika to jakoś bardzo ciepłem do tych doniczek nie ciągnie, bardziej ucieka do góry za firanką :p a i czy dobrze jest jak torf jest tak mokry że jak sie naciśnie go palcem to tak jak 100% zamoczona gąbka? czyli tak jakby oddawał troche wody na powierzchne a po zabraniu palucha dalej jest mokry. Czy ma to być troche mniej mokre?
Adrian

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 19, 2014, 22:25:55 »
To chyba akurat bez znaczenia, ale sam chętnie poznam inne zdanie na temat.