Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

oświetlenie wiwarium

Offline marta.91

• *
  • 6
  • +0/-0
oświetlenie wiwarium
« dnia: Czerwiec 16, 2015, 10:39:54 »
Cześć,

Właśnie zabieram się za zakładanie mojego pierwszego akwarium z roślinami owadożernymi. Akwarium będzie miało wymiary 40x25x25, czyli niewielkie. Rośliny chcę powkładać w doniczkach (2 dzbaneczniki, 1 rosiczka i 1 tłustosz). Myślałam o zamontowaniu do pokrywy akwarium takiej świetlówki: http://www.zoolight.pl/product-pol-125-8W-30cm-SYLVANIA-GROLUX-8500K.html  Czy taka wystarczy do takiego małego akwarium? I co z wentylacją? czy wystarczy, że nie będę do końca zamykała pokrywę, aby przewietrzyć wnętrze akwarium, czy musiałabym mieć specjalne system wentylujący?

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
Odp: oświetlenie wiwarium
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 16, 2015, 10:49:03 »
Kiedyś też zaczynalem od starego akwarium 50x30x30 a w nim kilka dzbaneczników ;)
Również miałem taką samą świetlówkę :)
Według mnie najlepsza do roślin z tym ze te 8w to bardzo mało :( dzbanki jakoś rosły ale słabo się wybarwiały.
Dopiero jak dołożyłem światła do 30w było naprawdę OK i nawet Cefal złapał kolorki ;)
Wentylację miałem bardzo prymitywną... pozostały po akwarystyce napowietrzacz robił lekki ruch powietrza.
Wężyk wsadziłem między warstwę keramzytu zalaną wodą i tak to plumkało :))

Offline marta.91

• *
  • 6
  • +0/-0
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2015, 16:27:58 »
Są świetlówki 24W, ale wtedy mają długość 55 cm i się nie zmieszczą do akwarium :( hm.. a jak zamontuje dwie świetlówki 8W to coś pomoże? chyba, że znajdę jakiejś innej firmy, Philipsa podobno też są dobre, to może znajdę interesującą mnie długość, ale o większej mocy...

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 16, 2015, 16:38:18 »
może być za słabo z tymi 8W. Jak wystaje to obok akwarium roślinki może się załapią ;-)
Jak tak ciasno to może żarówka albo mały panelik led samoróbka? Były o tym wątki
 Krótszych tej samej mocy nie znajdziesz. W świetlówkach moc określa z góry jej długość. Oczywiście tylko T5 warto brać tu pod uwagę
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2015, 16:41:44 wysłana przez wterrarium »

Offline marta.91

• *
  • 6
  • +0/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 16, 2015, 22:05:13 »
Hm, a jak dam świetlówkę 8W to co jeszcze mogłabym ewentualnie dać do akwarium, żeby zwiększyć ogólną moc oświetlenia? Czytałam o tych panelach led, ale szczerze mówiąc narazie się tego nie podejmuję, może kiedyś, jak nabiorę trochę doświadczenia ;) Albo może faktycznie łatwiej będzie zamontować lampkę i wtedy jaką żarówkę polecacie?

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 16, 2015, 23:07:55 »
Temat oświetlenia zawsze wzbudza pewne wątpliwości, co wybrać, czy nie za słabe?
Możliwości jest bardzo wiele, zależy czy przykładasz wagę do estetyki, i ile chcesz na to przeznaczyć, bo tanio nie zawsze znaczy dobrze ;)
Odpowiednio dobrane oświetlenie to połowa sukcesu ;)
Jeśli chcesz żarówki szukaj odpowiednich led grow (niebiesko-czerwone) ale minimum z 15w lub ledowe białe zimne 6500k równiez minimum z 15w i najlepiej nie po jednej sztuce :)

Offline marta.91

• *
  • 6
  • +0/-0
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 18, 2015, 10:54:14 »
Zdecydowałam się na taki zestaw: http://www.zoolight.pl/product-pol-1463-Zestaw-1x24W-44cm-SYLVANIA-GROLUX.html  Chciałabym to zamontować nad akwarium. Tylko zastanawiam się jak.. Myślałam o jakimś stelażu z zawiasami, żeby umocować na akwarium (jak belka oświetleniowa). Może ktoś mi coś doradzi? Szczerze mówiąc nie mam zupełnie zmysłu technicznego ;) I jaka powinna być mniej więcej odległość od świetlówki do roślin?

Offline Painkiler

• 214
  • +10/-0
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 18, 2015, 11:26:02 »
nie taniej wyjdzie zakup np. w OBI oprawy 2x18W t8(koszt ok. 40zł) i do tego 2x osram fluora(2x 30zł), czyli razem stówka.

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 18, 2015, 11:33:28 »
Albo jak Painkiller mówi, albo odbłyśnik zwykły z allegro, położysz na akwarium i też ok. tylko też właśnie zależy na ile estetyka ma znaczenie. Odbłyśniki w sumie nie takie szpecące ;)

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 18, 2015, 12:00:31 »
A nie lepiej takie zestawy?
http://watersideaquatics.co.uk/decolight-duo-2x11w-marine-3044-p.asp
Oczywiście wersja roślinna z modułem 6500 i 8000k ;)
Jenen moduł ma 11w czyli lampka 22w :)
Montujesz bezpośrednio na szybie akwarium i po problemie ;)
Jeśli jesteś zainteresowana będę miał na zbyciu dwie takie lampeczki w cenie jednej ;)

Offline Gzymsik

• *
  • 1
  • +0/-0
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 12, 2016, 11:54:41 »
Ja zaczynałem od takich żarówek: http://www.gitmarket.pl/paulmann/zarowka-przyspieszajaca-wzrost-roslin-e27
Z firmy Paulmann, ale teraz ciężko je dostać z jakichś powodów. Nie wiem na ile naprawdę przyśpieszały wzrost, ale był zadowolony bo świeciły naprawdę długo. Ktoś może wie gdzie można je dostać?