Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Moje pierwsze wiwarium

Offline Mishu

• 386
  • +10/-0
Moje pierwsze wiwarium
« dnia: Maj 08, 2015, 17:56:57 »
Wczoraj zwiozłam do domu rodzinnego stare akwarium (to które zimą służyło za domek tymczasowy dla dzbaneczników) i postanowiłam zrobić z niego mini wiwarium z owadożerami.
Oto efekty mojej dzisiejszej zabawy:

widok od przodu

widok z góry, patrząc od przodu :)

widok, od tyłu (a w tle moja parapetówka :P )

widok z góry, patrząc od tyłu.

W wiwarium zamieszkały: D. capensis (jak podrosną to sie kilka przesadzi do innego pojemnika), D. scorpioides, rosiczki z in vitro (nie pamiętam co to za gatunek dokładnie), Tłustosze 'Tina' i Sethos (?) oraz N. Bloody Marry.
Marry siedzi w łupinie od kokosa (ponawiercanej od dołu, tak, aby był odpływ wody, oraz ewentualne wyjście dla korzeni), w mieszance dla dzbaneczników + torf + trochę kory z mieszanki dla storczyków (posypane na wierzchu).

Wszelkie opinie i uwagi mile widziane :D
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2015, 15:15:32 wysłana przez Mishu »

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
  • gg :6329263
    • Youtube-wysiew kapturnic i wzrost
Odp: Moje pierwsze wiwarium
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 08, 2015, 19:10:22 »
Będzie przepięknie jak się już rozrośnie  :) bardzo mi sie podoba ta kompozycja.

Powiedz jak odgrodziłaś rożek na wodę żeby się z torfem nie mieszało w błotko?

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 08, 2015, 20:29:26 »
kokos fajny pomysł. U mnie za duży. Jakie masz tam wymiary? I też do pytania o bajoro dołączam, z czego. U mnie pomysł się sam wykreślił bo za dużo miejsca potrzebne było.
Jak od góry będzie bez szyby to może warto wodospad zasilany z bajora na jednej ze ścian puścić nawet z pół metra wyższy niż akwarium? Coś jak w jakimś wątku już wspominałem

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 08, 2015, 20:31:54 »
Superowy pomysl z tym wodospadem, mozna użyć łupin kokosa jako kaskady i wezyk+pompka akwaryjna 2W fajny bylby efekt

Offline Mishu

• 386
  • +10/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 08, 2015, 21:13:39 »
Cieszę się, że wam się podoba :)
1. Wodę od torfu oddziela znaleziony na plaży okorowany patyk - wciśnięty tak, że oba końce dotykają szyb.
2. samo akwarium jest dość małe (38x22x32cm - to chyba jakaś samoróbka), więc patent z pompką tu nie przejdzie - ale jak sprawie sobie coś większego w przyszłości, to na pewno wykorzystam :D

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 08, 2015, 21:15:49 »
Nie zapominając o tym że ściankę można oczywiście obsadzić roślinami ;-) ostatecznie jak miałoby być za mało światła to mchami. Przy okazji wtedy mamy mega nawilżacz powietrza w pokoju

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +81/-3
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 09, 2015, 08:16:12 »
Dorzuciłbym tutaj więcej dzbanków, jakichś takich wytrzymalszych hybryd :)
Ogólnie jest moc- gratuluję :)

Offline Mishu

• 386
  • +10/-0
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 09, 2015, 09:24:02 »

Dziękuję :D
Przyznam szczerzę, że dałam tam BM, bo jest malutka - pozostałe dzbanki, które mam za szybko my mi wyrosły z tego pojemnika.
Inne dam, jak sprawie sobie większy zbiornik :D

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +81/-3
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 09, 2015, 09:53:22 »

Dziękuję :D
Przyznam szczerzę, że dałam tam BM, bo jest malutka - pozostałe dzbanki, które mam za szybko my mi wyrosły z tego pojemnika.
Inne dam, jak sprawie sobie większy zbiornik :D

Polecałbym np. sibuyanensis x aristo - wygląda świetnie, a jednak zanim Ci wyrośnie z tego zbiorniczka to trochę minie.
Co więcej, np. petiolata x veitchii.

Offline Mishu

• 386
  • +10/-0
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 09, 2015, 10:03:35 »
Polecałbym np. sibuyanensis x aristo - wygląda świetnie, a jednak zanim Ci wyrośnie z tego zbiorniczka to trochę minie.
Co więcej, np. petiolata x veitchii.

Ty weź mnie tak nie kuś, bo mnie za te rośliny niedługo z domu wyrzucą :P I tak już były protesty jak akwarium przywiozłam :( Póki co muszę wykorzystywać to co mam :)

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 09, 2015, 10:05:50 »
Haha Mishu, moja Kaśka tak samo protestowała

Offline marta.91

• *
  • 6
  • +0/-0
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 12, 2015, 15:14:34 »
Witam wszystkich! Jestem tutaj nowa dlatego mam mnóstwo pytań! Liczę na Waszą pomoc ;) Nie chciałam zakładać kolejnego wątku, bo mój temat pokrywa się trochę z tym co jest tutaj.

Dziś nabyłam w palmiarni w Poznaniu te oto okazy, które są widoczne na zdjęciu. Pomoglibyście mi w rozszyfrowaniu jakie są to dokładnie gatunki?

Zawsze marzyło mi się założenie wiwarium z roślinami mięsożernymi. Chciałabym w nim umieścić dwa dzbaneczniki, rosiczkę oraz tłustosza. Myślę, że przyda im się dodatkowe oświetlenie, ponieważ u mnie w pokoju słońce jest tylko pod wieczór, koło 18. Akwarium wymiary 40x25x25

Czy mogę te gatunki wsadzić bezpośrednio do torfu, czy lepiej trzymać w doniczkach? Chciałabym bezpośrednio w torfie, tak wygląda bardziej spektakularnie jednak nie wiem czy mogę użyć do tych gatunków jednakowego podłoża?
Jeśli wybrałabym tę drugą opcję to wtedy w jaki sposób ułożyć te warstwy podłoża i w jakim stosunku? Ewentualnie mogę ułożyć doniczki np. na keramzycie zalanym do wodą?
Kwestia akwarium: czy ma być cały czas przysłonięte pokrywą i zostawiać tylko mały otwór, żeby była wymiana powietrza?
I co z oświetleniem? Doradzicie jakieś? Myślałam raczej o specjalnych żarówkach żeby je wmontować w pokrywę.  I ile h dziennie powinnam naświetlać rośliny? I jaka odległość powinna być od żarówki do roślin?
Hm.. na razie to wszystko ;) Wiem, że tego dużo, będę wdzięczna za każdą wskazówkę!

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2015, 15:20:04 wysłana przez marta.91 »

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 12, 2015, 15:26:17 »
Cześć ;)
Już widać że nie da rady wszystkiego trzymać razem cały rok.
Muchołówki i kapturnice potrzebuja zimowego spoczynku, dzbanki i rosiczki cały rok identyczne warunki.
Tłustosze czasem tworza zimową rozetę, ale oznacza to tylko ograniczenie podlewania ;)
Jeden z dzbaneczników, ten czerwony to Nepenthes bloody mary, drugi nie widać, ale obstawiam coś Ventrata, Ventricosa lub Sanguinea?

Offline marta.91

• *
  • 6
  • +0/-0
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 12, 2015, 15:43:02 »
Tak, wiem, muchołówkę i kapturnicę będę trzymała osobno. Dlatego do wiwarium chcę włożyć tylko rosiczkę, dzbaneczniki i tłustosza. Dziękuję za rozszyfrowanie gatunku! :)

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 12, 2015, 16:20:52 »
I jeszcze jedno ;) jeśli bardzo chcesz rośliny w podłożu bez doniczek to będziesz musiała troszeczkę pokombinować... ;D
Rosiczka lubi stać w wodzie, dzbanki nie dłużej niż jeden dzień bo od nadmiaru wody zaczynają gnić korzenie, a tłustosze raczej wolą suchsze miejscówki, z tym że Twój to zapewne Tina więc wiele zniesie ;)
Powodzenia w uprawie :)