Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Zraszanie, zamgławianie. Jak i komu

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
Zraszanie, zamgławianie. Jak i komu
« dnia: Kwiecień 09, 2015, 07:42:27 »
Którym roślinom jest zalecane albo bez różnicy zamgławianie albo zraszanie? A którym to szkodzi o ild takie są.
Na pewno dzbanecznikom to zalecane a jak inne. Jak często i jak bardzo zraszać, zamgławiać?

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +84/-3
Odp: Zraszanie, zamgławianie. Jak i komu
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 09, 2015, 09:52:11 »
Zalecane przede wszystkim dzbanecznikom i heliamphorom. Co do dzbaneczników- wbrew pozorom, są niektóre gatunki, które nie tolerują zbyt częstego zalewania ich wodą i dla nich wyłącznie może być stosowane zamgławianie. Jak często - generalnie ja bym zraszał/zamgławiał tak często, żebym mógł utrzymać satysfakcjonującą mnie wilgotność. Dużo zależy od rodzaju zbiornika, wielkości i wentylacji ale powiedzmy to może się wahać od 3-20 razy dziennie myślę.
Jakim roślinom szkodzi, prawdę mówiąc trudno tutaj konkretnie odpowiedzieć, bo sprawa wygląda następująco:
Weźmy np. pod uwagę muchołówki, czy kapturnice - wiadomo, nie rosną one w lasach deszczowych, nie są też przyzwyczajone do dużej ilości zarodników grzybów itd. Uprawiamy je zazwyczaj w czystym torfie, ew. z domieszką perlitu/piasku. Nawet ich podłoże nie nadaje się do regularnego zalewania wodą - po prostu może szybko zacząć gnić. Teoretycznie, "na upartego" można je zamgławiać, ale czy to ma sens...

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 09, 2015, 10:29:31 »
A jak z rosiczkami i tłustoszami?

Tak przy okazji. w anglojęzycznej grupie na fb o paludariach pisali że dodają jakieś bakterie, chyba azotowe do zamgławiaczy i podobno super efekt tylko nie napisali na co ;-) na grzyby?

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +84/-3
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 10, 2015, 18:49:30 »
Tutaj trudno generalizować bo różne gatunki rosiczek i tłustoszy mają różne wymagania, jednak raczej nie polecałbym.

Nic o tych bakteriach nie wiem.