Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Parapet Jowity

Offline Jowita

• **
  • 91
  • +3/-0
Parapet Jowity
« dnia: Luty 09, 2015, 13:19:36 »
Witam przedstawiam: kapturnicę kupioną dzisiaj w kauflandzie - proszę o identyfikację.
 Z góry dziękuję  ;), oraz kilka ujęć parapetu :).

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
Odp: Parapet Jowity
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 09, 2015, 23:03:29 »
Bardzo ładne zdjęcia ;)
Szczególnie podobają mi się te okazy przewijając zdjęcie do samego dołu  :-* ;D

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2015, 23:07:04 »
Co do kapturka to się nie wypowiem, zostawię bardziej zorientowanym.
Mam za to pytanie (żeby nie było że pustym przebiegiem wątek czytam) - te dzbanki - cały czas tam sobie stoją? Bez żadnych dodatkowych bajerów zamgławiacza czy czegokolwiek? Pytam bo warunki raczej na maxa podstawowe tak na oko, nawet nie lepsze niż mój parapet, na który jakoś mam obawę postawić dzbaneczniki. Ale jeśli Twoje tak sobie cały rok w takich warunkach rosną dostając tylko podlewanie, i wyglądają moim zdaniem całkiem dobrze, to może i jest nadzieja dla mojego parapetu ;)

edit:
Jaca - bo wbiłeś jak pisałem akurat - te po przewinięciu to pewnie z prywatnego foldera Jowity przypadkiem wpadły ;)

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
  • gg :6329263
    • Youtube-wysiew kapturnic i wzrost
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 10, 2015, 00:58:24 »
No fakt rośliny fajowe ale te okazy  u dołu fotek są w świetnej kondycji ;P

Offline Jowita

• **
  • 91
  • +3/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2015, 11:46:08 »
Panowie, nie wiedziałam że taką furorę zrobią fotki koleżanek ;) ;D.
Tak na poważnie na tym parapecie stoi sześć dzbaneczników te widoczne to: N. Hookeriana, N. Linda - te są u mnie kilka miesięcy, N. Ventrada jest ze mną od"małego" najdłużej ponad pół roku. Bliżej szyby rosną młodziutkie: N. Rebecca Soper,N. Bloody Mary, N.Miranda.
N. Ventrada - już w lecie wspaniale rosła i dzbankowała, N. Hookeriana też rośnie i dzbankuje. Maluchy też podrastają.
Są zraszane spryskiwaczem kilkanaście razy dziennie oczywiście wodą demineralizowaną.

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 10, 2015, 12:16:59 »
Wszystkie dzbaneczniki które posiadasz, nie ujmując ich urodzie ;) to najprostsze parapetowce.
Jeśli posiadasz dobre parapetowe warunki (południowy parapet i brak osuszającego kaloryfera) z rospędu po sezonie będą dzbanować nawet w środku zimy.
Z tym że przychodzi moment gdzie widno jest około 7 godzin na dobę i bez doświetlania zalążki przestają się rozwijać :(
Sorry taki mamy klimat ;D ;D ;D a dzbanki to rośliny tropikalne gdzie dzień trwa nawet 16 godzin.
Według mnie dobrze czująca się roślina produkuje dzbanek z każdego kolejnego wypuszczonego liścia ;)
Jesli zaprzestaje produkcji dzbanków wiadomo że czegoś jej brakuje ???

Offline Jowita

• **
  • 91
  • +3/-0
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 10, 2015, 12:27:04 »
Jacek dlatego że mam takie warunki, a nie inne mam " najprostsze parapetowe" dzbanki które cieszą moje oko :D.

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 10, 2015, 12:35:35 »
Jacek dlatego że mam takie warunki, a nie inne mam " najprostsze parapetowe" dzbanki które cieszą moje oko :D.

Ale ja nie mam Ci nic za złe ;) również posiadam kilka parapetowców, z tym że nie bardzo je lubię :(
Teraz robią się z nich fasole... wysokie pnącza i zero dzbanków :(
Na wiosnę większość z nich tnę przy podłożu oczekując odrostów :)

Offline Jowita

• **
  • 91
  • +3/-0
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 10, 2015, 12:50:39 »
Jacek wiem i piszę się na twoje "nie lubiane". Mam nadzieję że kiedyś będę miała lepsze warunki do uprawy bardziej wymagających, ja "zakochałam" się w dzbanecznikach i innych owadożernych, chciałabym mieć wszystkie. Jestem bardzo pazerna jak "kocham" to na zabój. Tak było i jest ze storczykami mam ich multum, posiadam też inne kwiaty. Miałabym ich dużo więcej, gdyby mieszkanie było z gumy. ;) :D

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
  • gg :6329263
    • Youtube-wysiew kapturnic i wzrost
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 11, 2015, 00:47:33 »
Jacek wiem i piszę się na twoje "nie lubiane". Mam nadzieję że kiedyś będę miała lepsze warunki do uprawy bardziej wymagających, ja "zakochałam" się w dzbanecznikach i innych owadożernych, chciałabym mieć wszystkie. Jestem bardzo pazerna jak "kocham" to na zabój. Tak było i jest ze storczykami mam ich multum, posiadam też inne kwiaty. Miałabym ich dużo więcej, gdyby mieszkanie było z gumy. ;) :D

Hoho to masz podobnie jak ja :) brak miejsca na rośliny ale ciągle mam chęć na nowe ;)

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 16, 2015, 17:51:26 »
Odświeżamy temat ;)
Jak parapet... to parapet ;D a ten nie tylko owadożerny.
Z miłą chęcią zobaczył bym Twoje Sabotki, jak również prosił o informację czy je przesadzałaś, jak długo utrzymuje się kwiat i czy to prawda że rośliny kwitną raz w roku?
Oczywiście znalazł bym odpowiedź na moje pytania w necie, ale po co szukać jak mamy Ekspertkę ;)

Offline Jowita

• **
  • 91
  • +3/-0
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 16, 2015, 19:31:26 »
 ;)Moje sabotki kwitną raczej raz w roku

te o wąskich zielonych liściach, wymagają sporej intensywności światła, znoszą poranne i wieczorne słońce. Temperatury umiarkowane do ciepłych, po wykształceniu nowego pędu rośliny powinny być przechłodzone. Trzymam je teraz w temperaturze około 15 stopni.

Przesadzam je mniej więcej co dwa lata lub jak widzę że podłoże się "zbryliło", używam podłoża do storczyków.
Lub robię sama z kory, mchu torfowca, włókna paproci, perlitu, a nawet łupiny orzechów.
Przesadzam po zakończeniu kwitnienia. Nie dzielimę roślin na małe kawałki, a odrywam ostrożnie większe skupiska, które będą produkować więcej nowych przyrostów, a tym samym więcej kwiatów. Rośliny umieszczam w jak najmniejszym pojemniku, proporcjonalnym do wielkości bryły korzeniowej. Przesadzanie będzie działać jako środek pobudzający do nowego wzrostu.

Sabotki o liściach marmurkowych wymagają wyższej temperatury.
W lecie lubią być zraszane wodą demineralizowaną. W sumie są podobieństwa w uprawie do owadożernych ;) :D.

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 16, 2015, 19:50:44 »
Wow ładne to ;-)
Nie miałem nigdy i się nie znam, ale z ciekawości, - w samym torfowcu suszonym też próbowałaś? Widziałem parę razy fotki bryły korzeniowej tylko w torfie, bez niczego. Normalny cały torfowiec niemielony tylko suchy

Offline Jowita

• **
  • 91
  • +3/-0
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 16, 2015, 20:15:43 »
Ja osobiście nie próbowałam, wiec nie będę się wypowiadać.
Ostatnio gdzieś czytałam że storczyki mogą rosnąc w żywym mchu torfowcu, może spróbuję ;).

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 16, 2015, 21:16:38 »
Ja osobiście nie próbowałam, wiec nie będę się wypowiadać.
Ostatnio gdzieś czytałam że storczyki mogą rosnąc w żywym mchu torfowcu, może spróbuję ;).

Piękności ;) muszę upolować jeszcze jakiegoś innego, najlepiej marmurka :)
Czy wszystkie to duże rośliny?
Bo jest mnóstwo Sabotków miniaturek, ale większość jak nie wszystkie wymagają terrarium, a tu rządzą dzbanki ;D
Co do mchu, żywego czy martwego odradzał mi kiedyś gość który zajmuje się Sabotkami od paru lat.
Byłem na wystawie w siedzibie firmy Orchidarium.pl w Łodzi :)
Mech cały czas trzyma wilgoć, a storczyki preferują przeschnięcie podłoża/korzenia przed kolejnym nawadnianiem ;)