Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Mech jako żywy element podłoża

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
Mech jako żywy element podłoża
« dnia: Listopad 26, 2014, 13:37:32 »
Wpadło mi w ręce w końcu trochę mchu, podobno torfowca, żywy, świeży. Fotkę dam po pracy, bo tu dostałem przesyłkę.
Nastawienie jest takie, żeby rósł sobie między roślinami w terrarium, a od wiosny w doniczce z kapturami i muchołówkami.

No ale pytanie takie, czy coś z mchem robić przed wsadzeniem do ziemi (pod kątem pasożytów i chorób) myć jakoś specjalnie czy w ogóle. Podobno jest czysty, z rozrostów w doniczkach.
Wiem że często jest opinia że mchy w terrarium nie uciągną długo ale lubię się sam przekonać ;-)
Problem też w tym że jeszcze podłoże nie doszło. Czy przeżyje jak kępę mchu wsadzę luzem do terrarium i spryskiwać będę? Czy inaczej go przy życiu utrzymać póki co?

PS
Jak do wiosny dożyje a najlepiej jak trochę się rozrośnie to chętnie rozdam "sadzonki", chyba że ktoś będzie chciał jakieś nasionko wymienić za niego to też przejdzie ;-)

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
Odp: Mech jako żywy element podłoża
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2014, 14:32:44 »
Każdy żywy mech przed użyciem powinno się profilaktycznie spryskać topsinem by wyelimoinować ewentualne pojawianie się wszelkiego rodzaju grzybni :(
Najlepiej rośnie rozłożony bezpośrenio na warstwie torfu (patrz zdjęcia mojego tematu w dziale fotografia ;) rzucony luzem w terrarium bedzie rósł słabo.
Natomiast moim zdaniem nie nadaje się do hodowli parapetowej gdyż bardzo szybko obsycha :( i by wygladał ładnie musi mieć błotko jak w torfowisku.

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2014, 14:47:04 »
Doniczką będę się martwił wiosną, głównie ma być i tak w terrarium, na podłożu dla owadożerów.
Rzucić go na powierzchnię wtedy czy lekko "wpleść" w torf z podłoża - ma to znaczenie?
Rzucenie luzem kępy mchu to tylko tymczasowo, póki nie mam podłoża. Ale przeżyje tak góra kilkanaście dni?

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2014, 15:53:43 »
Rzucić go na powierzchnię wtedy czy lekko "wpleść" w torf z podłoża - ma to znaczenie?
Ale przeżyje tak góra kilkanaście dni?

...nie trzeba wciskać w podłoże-mech nie ma korzeni  ;)
...mech nie umiera natychmiast  :) nawet ja stara część będzie obumierać to pojawia sie nowe odrosty

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +6/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2014, 18:22:01 »
Mi tam w doniczkach rośnie świetnie, w terrarium właśnie powinien rosnąć, ale jakoś nie widzę go w kapturach i muchołówkach (kaptur to jeszcze, a muchołówkę to zarośnie). Tylko pamiętaj, żeby miał bardzo mokro ;).
Pozdrawiam

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 26, 2014, 18:27:38 »
No właśnie zobaczymy czy mi w terrarium nie zarośnie roślin, kudłaty trochę. Najwyżej go na jakiś niski i równy wymienię.

Edit:
Topsin w stężeniu jak dla owadożerów i roślin ozdobnych?
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2014, 20:17:12 wysłana przez wterrarium »

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +6/-0
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 26, 2014, 20:16:08 »
Nie wymieniaj, tylko przycinaj co jakiś czas i dawaj jako podłoże do roślin.
Pozdrawiam