Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

No to ZACZYNAMY!

Offline Gliwiczanin

• *
  • 10
  • +1/-1
No to ZACZYNAMY!
« dnia: Listopad 20, 2014, 14:33:23 »
Witam, w końcu doczekałem się moich pierwszych owadożernych roślin. Dziś kurier dostarczył paczkę. Lecz przy dostawie miałem kilka wątpliwości czy wszystko jest OK.
Wrzucam fotki:
Paczka doszła do mnie w takim stanie, sami powiedźcie czy taki jest standard (za przesyłkę płacę nie mało bo 15 zł "KEX", myślałem, że będzie wyglądało to lepiej)

Po rozpakowaniu mojej cudownej paczki roślinki wyglądały tak (były zabezpieczone, owinięte torebką foliową)

Na wstępie widać już pewne ubytki mojej roślinki...

Jest OK? Czy jak to powiedział KLASYK ... "Ku.ewsko daleko od OK" :)

Druga z roślin wyglądała tochę lepiej, przynajmniej tak mi się wydaje

Powtarzam jestem zielony w Tym temacie, liczę na wyrozumiałość i wsparcie z Waszej strony:) JEST OK? :)
Pozdrawiam :)
BKS SPARTA BRODNICA !

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
Odp: No to ZACZYNAMY!
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 20, 2014, 14:58:27 »
Witam Kolegę ;)
Przesyłka wygląda standard ;) tak zabezpiecza się rośliny wysyłane z podłożem :)
Co do stanu roślin... rosiczka jak dostanie podstawek z wodą i dostateczną ilość światła powinna wytworzyć rosę dość szybko.
Muchołowki teraz wchodzą w stan spoczynku-zimowania, więc ogólny ich wygląd znacznie różni się od wyglądu wiosną i latem, ale tragedii nie ma ;) jest OK.
Będziesz doświetlał rosiczkę, a muchołowka do zimowania czy też doświetlasz?
Przy tej porze roku jest to wskazane.

Offline Gliwiczanin

• *
  • 10
  • +1/-1
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2014, 15:16:40 »
Witaj :)
Przesyłka wygląda standard ;)
O to mnie uspokoiłeś  :P
Obie rośliny mają podstawki z wodą, umieściłem je na parapecie (najbardziej nasłonecznionym) i takim gdzie nie ma kaloryfera:P stan zimowania to i temperatura musi być niższa, przynajmniej tak wyczytałem :P
Co do oświetlenia to wystarczy zwykła lampka?? Ile godzin potrzebuje światła? 10?
Pogodę mamy taką jaką mamy, w dodatku w Bronicy pada już śnieg, słabo z nasłonecznieniem, pewnie lampka będzie obowiązkowa. Rosiczki przechodzą stan zimowania? Czy aktywne są cały rok?
Sorry za chaos :)  ;)
BKS SPARTA BRODNICA !

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2014, 15:30:49 »
Witaj :)
Przesyłka wygląda standard ;)
O to mnie uspokoiłeś  :P
Obie rośliny mają podstawki z wodą, umieściłem je na parapecie (najbardziej nasłonecznionym) i takim gdzie nie ma kaloryfera:P stan zimowania to i temperatura musi być niższa, przynajmniej tak wyczytałem :P
Co do oświetlenia to wystarczy zwykła lampka?? Ile godzin potrzebuje światła? 10?
Pogodę mamy taką jaką mamy, w dodatku w Bronicy pada już śnieg, słabo z nasłonecznieniem, pewnie lampka będzie obowiązkowa. Rosiczki przechodzą stan zimowania? Czy aktywne są cały rok?
Sorry za chaos :)  ;)

Postaram się to wszystko uporządkować ;)
Akurat te rosiczki aktywne są cały rok i nie potrzebuja niższych temperatur, a nawet powiedział bym powyżej 15' a najlepiej 20'.
Przydało by się doświtlanie jakąś lampeczką o barwie światła od 4000-8500k w zależności jaką jesteś w stanie zapewnić?
Jeśli będzie stać na parapecie wykorzystaj trochę światła dziennego i doświetlaj tak by łącznie miała widno z 10-12 godzin powinno wystarczyć ;)
Muchołowka jeśli zimujesz to wskazane temperatury 0-10' i czym niższa temperatura to mniejsza ilość światła.
Podłoże podczas zimowania tylko lekko wilgotne, więc stanie w podstawku z wodą odpada.
A tak wracając do przesyłek... to że wybrałeś kuriera w zadnym stopniu nie podwyższa standardu Twojej przesyłki, tylko szybkość jej dostarczenia ;) i dobrze że nie zamówiłeś żadnego ciekawego dzbanecznika bo dopiero byś się zdziwił po otwarciu przesyłki  ;D
Woreczek strunowy z roslinką z gołym korzeniem w środku  ;D
Pozdrawiam!

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +84/-3
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2014, 16:19:02 »
Paczka doszła do mnie w takim stanie, sami powiedźcie czy taki jest standard (za przesyłkę płacę nie mało bo 15 zł "KEX", myślałem, że będzie wyglądało to lepiej)

Nie za bardzo rozumiem zastrzeżenia do kartonu? Nie ten kolor, czy jak ;) ?
Co do 15zł za kuriera - to po prostu przeciętny koszt wysyłki firmą kurierską.

Co do "ubytków roślin" - jak wspominał Jacek, wyglądają po transporcie przeciętnie. Często zdarza się, że wyglądają lepiej, konkretnie - zależy jak dużo rzucali paczką w firmie kurierskiej i w trakcie tranzytu. Czy tak czy siak, do roślin nie można mieć zastrzeżeń.

Co do zimowania - muchołówki przeznaczone na sprzedaż trzymane są pod mocnymi lampami, ta muchołówka jeszcze nie zimuje. Tutaj możecie zobaczyć właściwie identyczne rośliny przed wysyłką.

Offline Gliwiczanin

• *
  • 10
  • +1/-1
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 20, 2014, 16:49:41 »

Nie za bardzo rozumiem zastrzeżenia do kartonu? Nie ten kolor, czy jak ;) ?
Co do 15zł za kuriera - to po prostu przeciętny koszt wysyłki firmą kurierską.
[/quote]
:) Tak ,kolor kartonu mógłby być w barwach żółto-czarnych :) taki żart  :P
Wiesz, miałem trochę inne wyobrażenie odnośnie transportu roślin (pierwszy raz zamawiałem roślinę). Widać, że rośliny dostały w kość podczas transportu i tyle. Ale OK, już wiem, że to standard  ;)
Za bardzo nie mam warunków by zimować Muchołówki (chyba, że lodówka  ??? gdzieś to wyczytałem, może to żart? :P)
A może pierwszy rok bez zimowania? Jakie mogą być tego konsekwencje ?
BKS SPARTA BRODNICA !

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 20, 2014, 17:05:07 »
Jeden sezon bez zimowania nie powinien mieć większego negatywnego wpływu na stan rośliny.
Jeśli masz zamiar trzymać ją na parapecie wykombinuj by było jej nieco chłodniej, może rozszczelnione okno lub bezpośrenio przy szybie i niech nie stoi cały czas w wodzie.
Podlewaj z umiarem bo juz mamy na forum pierwsze problemy z pleśnią :( zimno, dużo wody, mało światła = pleśń

Offline Gliwiczanin

• *
  • 10
  • +1/-1
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 20, 2014, 17:08:40 »
Zrozumiano!  8)

Przygodę z OWADOŻERAMI czas zacząć!
Dzięki za wstępne rady!
Tylko SPARTA BKS  :D
BKS SPARTA BRODNICA !

Offline comandos21

• 935
  • +30/-0
  • gg :6329263
    • Youtube-wysiew kapturnic i wzrost
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 20, 2014, 17:18:15 »
Nie jest źle, całkiem dobrze facet je zabezpieczył :)

Ja osobiście całość wsadzam dodatkowo w tekturowy kartonik i go przyklejam klejem na gorąco do głównego kartonika ;)

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 20, 2014, 17:23:49 »
Ja osobiście całość wsadzam dodatkowo w tekturowy kartonik i go przyklejam klejem na gorąco do głównego kartonika ;)

;D ....i tak kolejny kartonik, w następny kartonik, aż do maleńkiego kartoniczka.... :) takie kartonowe "Rosyjskie babuszki-Matrioszki" ;D
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2014, 17:25:20 wysłana przez Jaca-Dzbanecznik »

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +84/-3
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 20, 2014, 17:42:56 »
;D ....i tak kolejny kartonik, w następny kartonik, aż do maleńkiego kartoniczka.... :) takie kartonowe "Rosyjskie babuszki-Matrioszki" ;D

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

My generalnie wypełniamy luz folią bąbelkową :)

Offline comandos21

• 935
  • +30/-0
  • gg :6329263
    • Youtube-wysiew kapturnic i wzrost
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 20, 2014, 18:28:12 »
No niestety tak to wygląda  Jacek ale w taki sposób mam pewność, że doręczyciel (bo na ogół pocztą wysyła) nie pozgniata  roślinki :) już kilka razy się to zdarzyło.... Co prawda x-lat temu....

Zresztą co tu się tłumaczyć, dla mnie ważne żeby roślinka w 200% przeżyła podróż :) ;D ;D
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2014, 18:32:52 wysłana przez comandos21 »

Offline Gliwiczanin

• *
  • 10
  • +1/-1
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 24, 2014, 16:53:45 »
Pierwszy posiłek :)
Żarłoczna bestia :)
https://www.youtube.com/watch?v=0MDVxrQKFt4
BKS SPARTA BRODNICA !

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +84/-3
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 25, 2014, 15:51:45 »
Jeśli dałbyś radę ją doświetlić - ogólnie polecałbym już odpuścić w tym roku zimowanie - to pułapki zaczną działać jeszcze szybciej ;)

Offline Gliwiczanin

• *
  • 10
  • +1/-1
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 26, 2014, 08:56:20 »
Jeśli dałbyś radę ją doświetlić - ogólnie polecałbym już odpuścić w tym roku zimowanie - to pułapki zaczną działać jeszcze szybciej ;)

Zimować w tym roku już nie będę, nie mam odpowiednich warunków. Jest na parapecie, dodatkowo lampa jak się ściemnia. Byle do wiosny ;) Dzięki za porady.
BKS SPARTA BRODNICA !