Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

awaria - pleśń, czy inne ustrojstwo?

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
awaria - pleśń, czy inne ustrojstwo?
« dnia: Listopad 17, 2014, 23:58:55 »
Na początek proponuję dział na awarie związane z roślinami i przeniesienie tam tego posta, ułatwi szybką pomoc ;)

Wrzucam fotki:

Sprawa wygląda tak:
rośliny w terrarium, jeszcze nie urządzonym, w doniczkach, w warunkach takich samych od paru miesięcy, cały czas ładne zielone, wczoraj jeszcze też, dzisiaj wracam z pracy a wszystko sieknięte jak na obrazkach.
Od tych paru miesięcy a na pewno tygodni NIC nie zmieniane w środowisku roślin.

Przyczyna? rady?

Offline ZgredeK

• **
  • 80
  • +6/-0
Odp: awaria - pleśń, czy inne ustrojstwo?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 18, 2014, 09:56:49 »
Pleśń by nie wyrządziła aż takich zmian w tak krótkim czasie. Jeśli mówisz że przez jeden dzień to pomysłów brak. Może ktoś Ci podlał owadożery czymś innym niż destylka?

Moja propozycja, przesadź czym prędzej i zobacz czy w podłożu nie masz jakiegoś szkodnika.

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 18, 2014, 10:11:28 »
na pewno jeden dzień, w niedzielę wyciągałem wszystko z terrarium bo je myłem przed przeróbką, i była rosiczka zieloniutka. Więc ok 24 godziny przed objawami roślinki widziałem. Podlać nie, tylko ja podlewam, chyba że teściowa zamach zrobiła ;) Stoją w doniczkach i podstawce więc mycie terrarium, zresztą bez chemii nie miało wpływu.
Jakiś szkodnik może takie objawy dawać? no i tak nagle...
Póki co tylko topsinu używam, a i tak nie za często

Jeśli szkodnik w glebie, albo profilaktycznie, co myślicie o posadzeniu rosiczek w jednym podłoży z pływaczami lądowymi?
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2014, 10:23:48 wysłana przez wterrarium »

Offline ZgredeK

• **
  • 80
  • +6/-0
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 18, 2014, 10:25:14 »
Skoro jesteś pewny, że wszystko było okej do momentu mycia terrarium, to możliwe że ma to związek z tym czyszczeniem - w co trochę wątpię, chociaż zależy co robiłeś ze swoim terra.

Przesadź najlepiej rośliny, capensisa możesz uciachać przy samej ziemi, jeśli roślina będzie mocna i wyzdrowieje, to odbije bardzo szybko, sam tak robiłem w wypadku paradoxy i przyniosło to same plusy.

Ale podsumowując, jeżeli faktycznie tak szybko nastąpiła zmiana (jak mówisz) to jedyna opcja jaką obstawiam to wpływ jakiejś chemii, czegoś czym rośliny zostały podlane/spryskane itd (nie wiem, może myłeś szyby jakimś spryskiwaczem i spryskałeś na nie?), bo wykluczam opcje tego że pleśń bądź szkodnik by Ci z dnia na dzień tak zniszczyły rośliny.
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2014, 10:28:54 wysłana przez ZgredeK »

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 18, 2014, 10:30:28 »
no właśnie za szybko wszystko się dzieje. Doniczki na czyszczenie miały wyjazd z terrarium, jedyne czego użyłem to chusteczki takie spirytusowe do monitorów, lekko wilgotne od wody, i suche czyste chusteczki. Same rośliny z niczym styczności nie miały.
Wieczorem po pracy zobaczę jak sytuacja dzisiaj.

Offline ZgredeK

• **
  • 80
  • +6/-0
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 18, 2014, 10:34:03 »
No akurat co jak co, ale takimi chusteczkami myć terrarium nie powinieneś :/  Najlepsza opcja to do wanny, trochę wody z mydłem, wypłukać dobrze i tyle.

Jak dzisiaj przyjdziesz i rośliny będą w jeszcze gorszej kondycji to śmiem stwierdzić, że to wpływ mycia terrarium, w którymś momencie przy użyciu chemii, bądź czegoś podobnego, popełniłeś błąd. Wykluczam opcję pleśni jak i na 50% szkodnika, bo to wszystko jednak za szybko, gdyby jakiś "intruz" był w podłożu, to rośliny by stopniowo opadały z formy, a zauważ że wszystko w jakiś magiczny sposób łączy się w to, że mycie terrarium spowodowało te zmiany :/

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2014, 10:38:39 »
chyba że opary tego płynu którym chusteczki są nasączone... bo nie dotykały one roślin, a i doniczki póki co stoją w swoich podstawkach, które nawet nie były przy okazji sprzątania myte więc teoretycznie roślinom nic się nie zmieniło. Ale rzeczywiście jeśli nie szkodniki i pleśń to chyba tylko opary od chusteczek do LCD mogły zaszkodzić... No i krwią zabryzgałem terrarium w środku, rośliny jeszcze były na półce wtedy, ale to posprzątane ;) chociaż to co najmniej dziwne. Umyję całość czystą wodą potem

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +6/-0
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2014, 17:04:26 »
Skrajnie niedoświetlone, dużo wody efekt na zdjęciach. Mają straszne warunki, więcej światła, przesadź i będzie OK.
Pozdrawiam

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 18, 2014, 18:59:19 »
ale za słabe światło w ciągu doby tak by się odbiło? może i też wchodzi w grę, bo jednak trochę więcej chmur na niebie, na ledy czekam, jest szansa że w tydzień dojdą.

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +81/-3
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 18, 2014, 19:41:31 »
Tak, to prawda, światła jest duużo duuużo za mało. Aż dziw, że żyje :P ale to w końcu alicja :D

Offline ZgredeK

• **
  • 80
  • +6/-0
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 18, 2014, 21:43:54 »
Fakt rośliny mogą mieć mało światła, lecz autor piszę że jednego dnia było wszystko ładnie a drugiego nagle padły, to chyba nie jest wpływ oświetlenia

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +6/-0
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 18, 2014, 22:07:06 »
Widać, że te rośliny nie mają dostarczonej wymaganej ilości światła przez wiele dni, świadczą o tym m.in. powyciągane do góry capensisy i zero wybarwienia. Po prostu już nie wytrzymują.
Pozdrawiam

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 19, 2014, 09:44:04 »
no jeśli tak nagle potrafią pokazać że już nie wyrabiają ilości światła to ok, świetlówka poszła wczoraj z górnej szyby do wnętrza terrarium, zmniejszyło to odległość światła od roślin o ponad 5 cm (w 33 cm wnętrzu teraz jest) i wyeliminowało szybę górną między światłem a roślinami.
Tymczasowo, niedługo dojdą ledy to albo zostawię razem wszystko albo stopniowo przejdę tylko na ledy.
Póki co po tym skoku stan się tylko lekko pogorszył. Przesadzić na razie nie mam jak, torf dojdzie z nowym światłem. Tyle jestem w stanie na teraz zrobić z problemem

Offline OlaWiatr

• *
  • 20
  • +3/-0
  • Kocham rośliny :)
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 23, 2016, 09:42:48 »
Zwiekszenie swiatla moze rozwiazac problem :)
Jeżeli byliny to tylko z doświadczoną szkółką roślin Dąbrowscy.