Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Mutacje liści u D.m. 'Regular Form'

Offline Mishu

• 386
  • +10/-0
Mutacje liści u D.m. 'Regular Form'
« dnia: Listopad 06, 2014, 19:37:16 »
Oto moje ślicznotki z doświadczenia do pracy dyplomowej. U kilku sztuk dokarmianych muchami (najpierw larwy, później dorosłe owady) nieowadożerna część liścia u nowych liści ma odmienny wygląd. Rośliny które były tylko nawadniane i pozostałe dokarmiane wyglądają zwyczajnie (tak jak przed rozpoczęciem doświadczenia).

Czy ktoś z was spotkał się kiedyś z takim wyglądem blaszki liściowej?

Offline ZgredeK

• **
  • 80
  • +6/-0
Odp: Mutacje liści u D.m. 'Regular Form'
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2014, 22:58:19 »
Powiem jedno ... interesujące. Wydaje mi się, że może nie być to czysty Regular form. Powiedz mi jedno, wszystkie 'regulary' kupowałaś z jednego źródła i jedne karmione czymś innym dostały takich "ząbków", a drugie są normalne ?

PS Czas na zimowanie chyba już z tego co widzę po roślinie :)

Offline Mishu

• 386
  • +10/-0
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2014, 08:24:12 »
Powiedz mi jedno, wszystkie 'regulary' kupowałaś z jednego źródła i jedne karmione czymś innym dostały takich "ząbków", a drugie są normalne ?

Tak, wszystkie były zamawiane z jednej firmy. Tylko u dokarmianych pojawiła się zmiana, podlewane wygladaja zwyczajnie, tak jak wtedy gdy przyjechały. Dokarmiane były larwami much (później muchami) które kupiłam w sklepie wędkarskim.

PS Czas na zimowanie chyba już z tego co widzę po roślinie :)

Z zimowaniem będzie problem, bo jedyne co mi chcą dać to mały pokoik (2x4m) z jednym oknem (jakieś 30x50cm) od północy :( Może mi się uda wynegocjować jakąś jedną żarówkę do doświetlania. Postaram przeniesienie do innego, dużego pomieszczenia z dużymi oknami na poł.-zach. (dawna stołówka), gdzie jest ok 10 stopni, ale boję się że stamtąd znikną :/
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2014, 08:25:43 wysłana przez Mishu »

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2014, 09:51:06 »
Postaram przeniesienie do innego, dużego pomieszczenia z dużymi oknami na poł.-zach. (dawna stołówka), gdzie jest ok 10 stopni, ale boję się że stamtąd znikną :/

Mishu możesz dokładniej przybliżyć proces znikających roślin ;) czy mamy tutaj do czynienia z jakąś magią? :))

Offline Mishu

• 386
  • +10/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2014, 10:02:44 »
Postaram przeniesienie do innego, dużego pomieszczenia z dużymi oknami na poł.-zach. (dawna stołówka), gdzie jest ok 10 stopni, ale boję się że stamtąd znikną :/

Mishu możesz dokładniej przybliżyć proces znikających roślin ;) czy mamy tutaj do czynienia z jakąś magią? :))

Na mojej kochanej uczelni panuje takie ciekawe zjawisko - jak rośliny owadożerne są w pomieszczeniu do którego dostęp mają osoby postronne, to roślinki dostają nóżek i opuszczają to pomieszczenie :(

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 07, 2014, 10:09:03 »
Na mojej kochanej uczelni panuje takie ciekawe zjawisko - jak rośliny owadożerne są w pomieszczeniu do którego dostęp mają osoby postronne, to roślinki dostają nóżek i opuszczają to pomieszczenie :(

Nóżki roślin to chyba kolejny element mutacji  ;D
A może na Twojej uczelni działa jakaś grupa zielonych która "uwalnia" osobnik objete eksperymentem  ;)

Offline Mishu

• 386
  • +10/-0
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2014, 10:38:45 »

Nóżki roślin to chyba kolejny element mutacji  ;D
A może na Twojej uczelni działa jakaś grupa zielonych która "uwalnia" osobnik objete eksperymentem  ;)

wiesz, ze się nigdy nad tym nie zastanawiałam? o.O Znowu wszystko przez ecoludków :P

Offline wterrarium

• 468
  • +16/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 07, 2014, 13:44:37 »
Zielone ludziki działają ;-) sugeruję opisać zjawisko mobilności roślin, ciekawsze niż jakieś tam listki ;-)
A tak na poważnie, to widocznie jak poczuły krew, to się ogólnie bardziej agresywne robią pewnie, za parę pokoleń wytworzysz u nich liście pułapki na całym liściu ;-)

Offline Mishu

• 386
  • +10/-0
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 07, 2014, 14:36:23 »
A tak na poważnie, to widocznie jak poczuły krew, to się ogólnie bardziej agresywne robią pewnie, za parę pokoleń wytworzysz u nich liście pułapki na całym liściu ;-)

Też mi się to tak skojarzyło :P Wyglądają jakby chciały wytworzyć "zęby" :)

Offline Abyss

• *
  • 27
  • +0/-0
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 02, 2014, 09:49:22 »
Widziałem takiego klona, miał takie same ząbki, ale nazwy nie pamiętam. Jeśli pułapki są zielone a wystąpiła mutacja to po powieleniu rośliny nie będzie trudno uzyskać dodatkowe zęby.