Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Nooba, pytań kilka;)

Offline QDL

• *
  • 11
  • +0/-0
Nooba, pytań kilka;)
« dnia: Październik 26, 2014, 17:47:26 »
Dzień dobry, część i czołem;)

W związku iż od kilku dni mam na posiadaniu pewnego kwiatuszka który to został sobie zakupiony w sklepie X (za reklamę mi nie płacą;) chciał się dopytać, co robić i jak robić by było dobrze. Móchołówka którą otrzymałem przez pierwszy dzień/dwa dni wyglądała dobrze, czemu na pewno sprzyjało słoneczko na dworze.

Roślinka stała sobie na parapecie którego okno było skierowane na zachód. Tutaj też wypadało by zaznaczyć że czasem kaloryfer był ciepły przez co Móchołówka była od spodu grzana (nie jakoś strasznie... ale jednak o tym wspomnę). Podlewana była do podstawki wodą wcześniej zagotowaną i odstaną.

Dziś (piąty dzień) gadzinka nie wygląda już tak okazale jak na początku

Widać że kilka liści i łepków pociemniało. Zdecydowałem się zatem przenieść roślinę w inne miejsce. Stoi w pomieszczeniu z dala od okna, jednak pod lampką która ma na zadaniu oświetlać ją przez 10h dziennie i dodatkowo ogrzewać, temperatura tuż nad rośliną wynosi 25-26 stopni C.

Powiem też, że z racji "świeżego towaru" nie przesadzałem jej ani też nie mam zamiaru zimować.

Pytań na chwile obecną mam kilka...
Czy wszytko OK z tym co robię?
Czy to normalne że tak pociemniała?
Przesadzać czy poczekać?
Czytałem że woda z akwarium jest idealna do podlewania roślin - podlewam tak kaktusy oraz inne doniczkowe kwiaty, czy można też taką wodą podlewać Dionee?

Może nieco chaotycznie napisane ale naprawdę, jestem TOTALNIE ZIELONY w tym temacie;)
Ktoś coś dopomoże?

Offline comandos21

• 935
  • +30/-0
  • gg :6329263
    • Youtube-wysiew kapturnic i wzrost
Odp: Nooba, pytań kilka;)
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2014, 17:55:03 »
Poczerniała bo pewnie się aklimatyzuje, na przelaną nie wygląda ale na wszelki wypadek nie trzymaj jej cały czas w wodzie. Dolewaj gdy podłoże już będzie wilgotne.

Co do miejsca pobytu to musi wrócić na parapet chyba, że masz lampę o długości fal powyżej 6500K.

Woda z akwariów się nie nadaje do owadożerów, kup 5L w markecie za 3zl starczy ci na bardzo długo.

Nie przesadzać jej teraz dopiero na wiosnę, teraz to ona potrzebuje chłodniejszego miejsca tak do 10st. bo musi mieć "okres spoczynku"

Offline Mishu

• 386
  • +11/-0
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2014, 18:15:59 »
Koledze powyżej oczywiście chodziło o wodę destylowaną/demineralizowaną ;)

Jeśli chodzi o resztę to popieram i doradziłabym jeszcze pousuwać te czarne liście ;)

Tak poza tym to całkiem ładna roślinka :)

Offline QDL

• *
  • 11
  • +0/-0
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2014, 18:25:52 »
Hmm... przez to co czytałem i to jakie dostałem info od kolegi (ma taką samą roślinkę od kilku miesięcy) to mówił że woda podstawce powinna być cały czas. Wilgotność podłoża mam sprawdzać "na palucha" czy widać to jakoś szczególnie?

Powrót na parapet nastąpił, żarówka była grzewcza i pochodziła z terra w którym trzymam żółwia. Lampka UVB będzie odpowiednia?

Jutro zakupie wodę, a z akwa pójdzie do innych doniczek.

Nie jest za mała na zimowanie? ciężko u mnie o takie miejsce, mam co prawda strych ale jest on trudno dostępny (wejście z zewnątrz po drabinie...) i bez żadnego światła... lodówka?

EDIT. oczywiście że destylowana;) woda ognista średnio by się nadała;/
nożyczki w ruch!

Offline comandos21

• 935
  • +30/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2014, 18:37:28 »
Co do stania ciągłego w wodzie> tak racja, tyle że w okresie wiosna-jesień,
Żarówką UVB mało zdziałasz, jeszcze jak nagrzewa to pogarszasz  ponieważ roślinka ma suche powietrze a potrzebuje wilgotnego ;)

Przy żarówce patrz nie na UV tylko na temp. barwową fal  mierzoną w Kelwinach(K) dla roślin potrzebna jest 6500K minimum.

Na zimowanie nie jest za mała a jeżeli nie masz miejsca to nie zimuj, mucholce nie muszą być zimowane ale może się to odbić na jej przyroście  wiosną (po prostu może być mniejsza niż teraz).

Stare suche liście należy usuwać :)

Offline QDL

• *
  • 11
  • +0/-0
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 26, 2014, 18:57:07 »
No i jak widać stary człek może nauczyć się nowych sztuczek;)

tylko czarne liście ścinać czy takie pożółkło-czarne też?

Offline comandos21

• 935
  • +30/-0
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2014, 20:10:07 »
No i jak widać stary człek może nauczyć się nowych sztuczek;)

tylko czarne liście ścinać czy takie pożółkło-czarne też?

Też się ciągle uczę ;)

Tylko czarne.

Offline QDL

• *
  • 11
  • +0/-0
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 30, 2014, 17:44:51 »
Jakoś się roślinka jeszcze trzyma, kilka mordek musiałem wyciąć. Niestety ciężko mi stwierdzić co to znaczy "nie przelej", dlatego też podlewam po trochu co dziennie - tak aby wody w spodku brakowało przez pół dnia.

Czytałem że roślinkę można dokarmiać pokarmem dla rybek, czy mowa tu o zwykłej suchej karmie? czy o larwach lub jeszcze innym dziwnym czymś.

Offline karaluch

• *
  • 37
  • +4/-1
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 30, 2014, 17:50:03 »
Muchołówkę mozesz dokarmiać tylko żywym pokarmem

Offline comandos21

• 935
  • +30/-0
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 30, 2014, 18:47:48 »
Karaluch ja dodam, że dokarmiam liofilizowanym pokarmem białkowym granulowanym jak tylko muchołówka zamyka paszczę to delikatnie opukuję od spodu pułapkę  i jeszcze się nie otworzyła mi nie przyjmując pokarmu :)

Przelana tzn ma ciapkę /błotko z torfu

Offline ZgredeK

• **
  • 80
  • +6/-0
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 30, 2014, 19:04:24 »
Poszukałeś w ogóle trochę na forum ? Zapraszam tutaj http://forum-roraima.pl/index.php?topic=45.0 ... Wszystko masz opisane. Muchołówka która nie będzie zimowana odbije sobie to podczas okresu wzrostu, będzie ona słabsza, mniejsza i w ogóle. Pamiętaj również że teraz będą działy się różne "dziwne" rzeczy z Twoją rośliną z powodu pory - w naturalnych warunkach roślina teraz zaczyna wchodzić w stan spoczynku.