Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Panel LED

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
Odp: Panel LED
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 30, 2015, 22:55:06 »
Nie do końca Jacek :) Ja po awarii HQI przez parę miesięcy oświetlałem panelem (tylko LED 250W), jedno piętro pomieszczenia uprawowego (130cm nad roślinami, kilka m2) i rośliny szczególnie w pobliżu tego panelu wybarwiały się kapitalnie (dzbanki). Prawda jest taka, że czasami roślinom wystarczy np. tylko 50w takich LED-ów, ale my (hodowcy) chcąc  "zrobić lepiej", dokładamy kolejne 50w i fakt faktem rośliny pod taką setką będą rosły, bo sztucznego oświetlenia można dokładać prawie w nieskończoność, ale nie znaczy, że aż tyle musimy go dawać.

Michał ;) Panelem Led o mocy 250w to oświetlił byś połowę swojej miejscowości  :) :D ;D
A tak serio... to bardzo mocna lampa więc nie dziw się że daje efekty ;)

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 23, 2015, 21:54:26 »
Mam inny problem, może paru osobom które też mają tu wątpliwości też to pomoże jak odpowiecie.
Albo ja jestem taki niedouczony jeśli chodzi o elektrykę ;)

W końcu zabrałem się za lutowanie "panelu".
Miłe zaskoczenie na początek - zdejmując silikon ze styków nie zmarnowałem ani kawałka taśmy, wszystko świeci po podłączeniu zasilacza, tyle że podłączyłem go tylko na chwilkę, bo mam wrażenie że jest inny problem.

Mam na panelu odcinki taśmy te od Michała, na 2 styki,  białą zimną na 2 styki i jeszcze odcinki kolorowej na 4 styki (opisane RGB)
I nie wiem czy dobrze polutowałem.
O ile z białą i taśmą Michała nie ma problemu, do plusa i do minusa po kabelku i świeci cała dioda.
To te taśmy na 4 styki, przylutowałem do styku plusa i minusa po kabelku, a dwa środkowe styki są nietknięte.
Nie jestem elektrykiem, nie chcę nic zepsuć a i czasu na kombinacje już nie miałem.
Ale problem jest w tym że o ile tamte dwie taśmy, każdy odcinek, świecą tak samo, całe (na każdej diodzie są jakby 3 punkty świetlne i świecą wszystkie)
To na tej RGB (dla jasności - to taśma z czerwonymi i niebieskimi diodami pod rośliny robiona)  świeci tylko część - po jednym puncie świetlnym, na każdej diodzie ten sam - więc to chyba nie uszkodzenie.

Tak jak wspomniałem cyna jest tylko na plusie i minusie. Powinienem od któregoś bieguna zalać jeszcze te dwa sąsiednie styki, tak żeby np kabelek plusa zasilał 3 styki jednocześnie, zalane jedną plamą cyny? czy powinienem do każdego styku osobny kabelek puścić żeby jakiegoś zwarcia nie było?

Chociaż jak tak patrzę na taśmę, to jest +12V i trzy styki R G B, więc chyba jeśli już to jeden kabelek do plusa a minusem zalać wszystkie 3 styki.
Nie wiem czy dobrze rozumuję

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 23, 2015, 23:13:24 »
Lutujemy + osobno jeden kabelek :) i na trzech pozostałych stykach oznaczonaych RGB, wspólnie zalane cyną drugi kabelek i świeci pierwsza klasa ;D

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 24, 2015, 06:30:39 »
To luz. Dzięki. Tak się domyślałem, ale jednak obawa przed zwarciem jakimś była. To jak tylko będzie chwila to działam.

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 01, 2015, 01:00:11 »
No i zlutowałem całość. Niby jest ok, mam tylko wrażenie że jednak całość jest dość ciepła - nie mierzyłem ale to nie jakieś marne 30 stopni.
Ma ktoś jakiś patent na wentylatorek gdzieś obok z nadmuchem w jakiś tunel i wężykami doprowadzany nadmuch? Coś takiego mi przyszło do głowy, a musi być z boku bo nie wejdzie nad terrarium nic

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 01, 2015, 12:47:15 »
Niestety ale nie ma cudów na świecie :o
Każde źródło światła emituje ciepło, nawet taśmy :(
Jeśli są dość gęsto umiejscowione potrafią tego ciepła trochę skumulować, ale w porównaniu z Power ledami to naprawdę NIC ;)
U mnie wygląda to tak jak na zdjęciu w poście z pierwszej strony tego tematu.
Taśmy przyklejone są dość gęsto 8) blacha aluminiowa spełnia rolę oddawania ciepła i nagrzewa sie do 40' maksymalnie, jest ciepła ale nie parzy.
Aktualnie po pięciu godzinach pracy temperatura jest 35' :)
Oświetlenie świeci 14 godzin na dobę, a dodatkowo temperaturę w terrarium można lekko modyfikować poprzez wysokość nóżek, za wysoka temperatura wystarczy dać wyższe nóżki.
Większa przestrzeń zwiększa naturalną cyrkulację powietrza.
Żadnych wentylatorów, radiatorów nie stosuję :D

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 01, 2015, 13:52:18 »
To nie wiem czy nie mam trochę za gęsto, u mnie prawie taśma przy taśmie. A blaszka na której przyklejone można powiedzieć że parzy ;) Nie mierzyłem ale temperatura jest taka, że jak 10sek wytrzymasz z ręką na panelu to twardziel jesteś ;)

edit
obiecane foto...

« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2015, 22:50:35 wysłana przez wterrarium »

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 03, 2015, 15:51:37 »
:) :D ;D Nie dziw się że masz wysoką temperaturę :(
Trochę przesadziłeś, nie widzę wogóle odstępów między taśmami :o jak mają oddawać ciepło?
Zerknij na foto z pierwszej strony, u mnie odstępy są szersze niż sama taśma, choć i tak uważam że jest gęsto, ale temperatury znośne ;)
Ostatnio mierzyłem cały dzień ze względu na Twój problem przegrzania i nie przekracza 37' ;)

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 03, 2015, 17:43:25 »
no ja mam do dyspozycji tylko termometr taki na gorączkę dla ludzi, na 42 mu się skala skończyła ;)
Właśnie tą z pierwszego postu fotkę to później dopiero dojrzałem...
Założenie było na początku żeby były większe odstępy, ale przez to że musiałem łączyć dwa paski blachy (jak widać na zdjęciu na długości przerwa, tam są śrubki) to mi właśnie wyszło gęściej...

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +84/-3
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 03, 2015, 18:00:24 »
A nie mógłbyś zamontować po prostu wiatraczka komputerowego i skierować na taśmy? Zawsze trochę rozprowadzi ciepło.

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 03, 2015, 18:08:09 »
Panel jest wsunięty w przestrzeń między górną szybą a półką nad nią, o wysokości ok 3 cm ;)
Przy czym i tak musi być elastyczny bo muszę go lekkim łukiem wsuwać, tak skonstruowana jest półka.
Więc zwyczajnie wiatraczek nie wejdzie, chyba że jakiś cieni max 1-1,5cm podwieszony do górnej półki, co nie będzie łatwe bo musiałbym wyjmować terrarium albo jakoś wsunąć tajemniczym sposobem. Ewentualnie wiatraczek z boku regału dmuchający do jakiejś tuby, a z niej ze 4 kanały doprowadzające powietrze do panelu, ale tu słaba wydajność na pewno.
W sumie tak teraz jak to piszę to jak znajdę takie cienkie wiatraczki to ta opcja z ich wsunięciem może być całkiem wykonalna...

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 03, 2015, 18:47:36 »
A nie myślałeś o takim rozwiązaniu?
http://allegro.pl/profil-aluminiowy-slim-2m-do-tasma-led-warszawa-60-i4824333376.html
Fakt, dodatkowe koszty, ale profil działa jako radiator który oddaje ciepło więc rozwiązał by Twój problem.
Jest cienki i mógł byś przykręcić/przykleić do tej wspomnianej półki nad terrarium.
Według mnie najlepsze wyjście ;)

Offline Michal_Gastal

• 525
  • +84/-3
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 03, 2015, 19:25:44 »
Taśmy ode mnie Jacek dostał na takich profilach :)

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 03, 2015, 21:06:35 »
Tylko właśnie te profile są trochę za sztywne niestety.
Ja brałem pod uwagę tylko opcję "ruchomą" panelu który w razie awarii lub przeróbki będę mógł wyciągać. Bo samego terrarium jak już zasypane torfem i zalane wodą to nie ruszę z półki bez ryzyka pęknięcia. A każdego grzebania przy panelu nie chciałem ograniczać koniecznością wywalania zawartości terrarium ;)
Trochę kombinowane to wszystko, wiem, ale dostosowuję do warunków.
Gdybym miał dostępne biurko, normalnie tak jak ludzie akwaria stawiają to w ogóle by całkiem inaczej wszystko było rozwiązane, włącznie z tym że pewnie nie było by górnej szyby tylko miejsce do rozrostu roślin w górę :)
Jeszcze przemyślę może skombinuję jakiś jednolity kawał aluminium żebym nie musiał tego łączyć i marnować miejsca na środku, wtedy ledy można będzie trochę rozsunąć, ale to nie perspektywa paru tygodni na pewno, wiem po tym ile mi czasu zabrało znalezienie czasu na zmontowanie tego co jest ;)
Jedynie to chyba rozejrzę się za jakimiś wentylatorkami rzeczywiście, chociaż nie jestem pewien czy dam radę je wsadzić, pewnie nie :) Tyle że to byłaby idealna opcja, i tak się je podłącza pod zasilacz od ledów na 12V.
Wszystko niestety trochę blokuje konstrukcja półek i to że cokolwiek wsadzane nad szybę musi iść lekkim łukiem więc musi być elastyczne