Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Panel LED

Offline Painkiler

• 214
  • +10/-0
Odp: Panel LED
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 04, 2014, 20:53:38 »
Wszystkie ledy z chin(te z dużą przewagą światła czerwonego) są robione stricte pod marychę - indukcja kwitnienia.

Offline Abyss

• *
  • 27
  • +0/-0
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 05, 2014, 07:33:21 »
Nie ty pierwszy to zauważyłeś :D kilka forum mówi o takiej właśnie przewadze czerwieni, a i z samych korzyści doświetlania czerwonym i warunków uprawy konopii łatwo wywnioskować. To mówi mrDIIL.

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 05, 2014, 13:10:21 »
Zabrzmiało jak "informacje z pierwszej ręki" ;-)
Ale to mi też wyklarowało dlaczego  panele mają dużą przewagę ledów czerwonych, mimo że przecież często zależy na gęstszym wzroście tak jak mi, a tu niebieskie światło bardziej potrzebne.

Offline Abyss

• *
  • 27
  • +0/-0
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 05, 2014, 14:15:59 »
I to jest, że tak powiem nasza wspólna bolączka, jak szukałem kiedyś oświetleń power Led (gotowych) to były tylko pod konopie :D choć, mogłoby też być pod Lichi, pomidory itp, aby celem hodowli danej rośliny było kwitnienie. Jednak nie ma paneli z samymi czerwonymi (na taki brak wiedzy się nie natknąłem) bo roślina byłaby wątła i wysoka. Choć jak ktoś hoduje Sativę na siatce...
P.S. Lepiej nie będę wypisywał więcej bo odwiedzą mnie panowie w niebieskich mundurach xD
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2014, 17:56:16 wysłana przez mrDIIL »

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 06, 2014, 22:12:36 »
Inny wątek nasunął mi pytanie.
Na ile oceniacie moc ledów albo ogólnie światła sztucznego potrzebną do kiełkowania nasion?

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 06, 2014, 22:23:48 »
Inny wątek nasunął mi pytanie.
Na ile oceniacie moc ledów albo ogólnie światła sztucznego potrzebną do kiełkowania nasion?

Bardzo złożone pytanie...
Nie da się jednoznacznie okreslić, rózne nasiona maja inne wymagania.
Niektóre bez stratyfikacji wogóle nie wzejdą, inne jak stare to chociaż byś nie wiadomo czym naświetlał nic z tego nie będzie :(
Wiadomo że dzbaneczniki należą do jednych z najbardziej wymagających i nie samo światło, a odpowiednia wilgotność, temperatura i świeżość przede wszystkim ma największe znaczenie.
Skoro kiełkują pod Ledami to chyba to światło jest jednym z lepszych.

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 07, 2014, 15:04:47 »
Ale jakieś minimum? Np że mniej niż 50W ledów to marne szanse? Pytam bo będę też dosiewał w terrarium

Offline Abyss

• *
  • 27
  • +0/-0
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 07, 2014, 15:06:07 »
Panie, 30W to duuużo, a 50 to łooooooo

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 07, 2014, 15:37:42 »
Panie, 30W to duuużo, a 50 to łooooooo

Wszystko zależy jaką powierzchnię chce doświetlać, z jakiej odległości, czy przez szybę, czy bezpośrednio?

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 07, 2014, 15:58:42 »
Między światłem a gruntem będzie max 30cm. Póki co świetlówka 24W i jak dojdzie taśma 14W to będę siał, bo z nią podłoże więc póki co nie ma w co siać ;-)
Powierzchnia gruntu 80x25cm
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2014, 16:01:33 wysłana przez wterrarium »

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 07, 2014, 16:14:12 »
Odległość żródła światła od roślin by osiągnąć optymalne warunki powinna być w granicach 20-30cm.
Niżej może przypalać rosliny, wyżej mogą występować nie potrzebne straty światła i na tą samą powierzchnię potrzeba silniejszego oświetlenia.
Jeśli chcesz montować same taśmy to proponował bym puścić ze 6x70cm pasków po długości, jeśli z działającą juz świetlówką to ze dwa metry powinno wystarczyć.
Ale oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2015, 10:55:17 wysłana przez Jaca-Dzbanecznik »

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 07, 2014, 16:33:26 »
Czyli może być wystarczająco, bo jeszcze żeby nie kupować całych 5m taśmy to negocjuję w akwarystycznym gdzie robią pokrywy ledowe żeby mi coś złożyli do środka.
Można bez problemu takie dwie różne listwy ledowe pod jeden zasilacz?

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 07, 2014, 17:05:43 »
Czyli może być wystarczająco, bo jeszcze żeby nie kupować całych 5m taśmy to negocjuję w akwarystycznym gdzie robią pokrywy ledowe żeby mi coś złożyli do środka.
Można bez problemu takie dwie różne listwy ledowe pod jeden zasilacz?

Zasilacz może być jeden nawet pod 20 pasków, byle moc zasilacza była nieco wyższa niż ogólna moc użytych taśm.
Zasilacz lepiej chodzi gdy nie jest na maksymalnym obciążeniu :)

Offline kokso323

• *
  • 13
  • +0/-0
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 03, 2015, 19:45:37 »
Witam, poczytałem trochę o ledach i postanowiłem sam złożyć sobie trochę taśm ledowych i wsadzić do pudełka roślinki. W tej chwili mam 1,9 m taśmy w proporcjach mniej więcej 5:4:2 kolejno Niebieski:Czerwony: Zimy Biały. Powiem szczerze jestem zadowolony z efektów, Drosera Capensis rośnie pięknie(na zimę zatrzymała wzrost będąc na oknie a teraz rośnie jak szalona) i wypuszcza nowe pułapki z kropelkami, próbuje też odratować rosiczkę z Castoramy i z zadowoleniem zauważyłem że mimo swojego nędznego obecnie stanu wypuszcza zdrowe liście(wcześniej zaatakował je też przędziorki więc jestem z ich wzrostu podwójnie zadowolony. Umieściłem tam też tłustosza ale jeszcze po nim niewiele widać. Za to wysiana mimoza ma piękne ciemnozielone listki i rośnie przynajmniej trzy razy szybciej niż ta na oknie.  Wśród załączonych zdjęć na pierwszym jest zdjęcie przed założeniem oświetlenia a na kolejnych niecały miesiąc po założeniu i doświetlaniu przez 14 godzin dziennie. Na ostatnim jak to na razie wygląda w fazie testów.

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 03, 2015, 22:18:03 »
Różnicę widać.
Mam wrażenie że mało wybarwione tylko (albo tak mam przez przyzwyczajenie do moich które wyglądają podobnie chyba a uważam za niewybarwione).
Ile masz Watt w tych ledach na tą chwilę z tego 1,9 metra?