Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Panel LED

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
Panel LED
« dnia: Październik 13, 2014, 20:30:43 »
Witam, po przeczytaniu tego artykułu:
http://www.neoled.pl/technika-led/artykuy/279-panel-led-do-uprawy-roslin.html
nabrała mnie chęć do zrobienia własnego panelu LED :D Miał ktoś styczność z takimi sprawami ? :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
Odp: Panel LED
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 13, 2014, 21:00:55 »
Aktualnie robię z taśm led 5050 na ogólna moc około 130w z 9 metrów.
Dużo prościej, nie ma problemu przegrzania a o to w szczególności mi chodzi przy dzbankach górskich.
Był by już gotowy, ale zakupione przez internet taśmy zostały pomylone podczas pakowania przez sprzedawcę :(
Prawdziwy pech...

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2014, 21:17:33 »
No trochę tak, z początku też myślałem o taśmach led, ale najpierw chcę spróbować z diodami :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline Painkiler

• 214
  • +8/-0
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2014, 21:24:35 »
To od razu takie korekty co do tekstu :P
Więcej diod niebieskich, a mniej czerwonych
temperatura pracy diod nie powinna być wyższa niż 50 stopni, bo już w temp 80stopni mają żywotność mniejszą o prawie 60%.
Zasilacz lepiej dać trochę na wyrost i też zamontować dla niego jakieś chłodzenie

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 13, 2014, 21:58:47 »
Jako chłodzenie mam w planach radiator + wiatraczek :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline Dorian

• *
  • 13
  • +1/-0
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 26, 2014, 11:21:14 »
Moim zdaniem Power Ledy dają dużo lepsze efekty od taśm. Miałem jedno i drugie i teraz na pewno wybrałbym diody mocy. Co do przegrzewania- to oczywiście trzeba trochę przemyśleć konstrukcję, ale na prawdę warto. Przy taśmach jest dużo mniej pracy, łatwiej wszystko zmontować.

Ja swoje diody mocowałem do aluminiowego profilu led, oraz na górę przymocowałem radiator, bez żadnego wentylatora temperatura wynosi około 35-40 stopni.

Offline comandos21

• 935
  • +27/-0
  • gg :6329263
    • Youtube-wysiew kapturnic i wzrost
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2014, 11:32:34 »
Według mnie po kiego bawić się w lutowanie jak macie gotowe naświetlacze led już od 35zł:)  a koszt takiego panelu to ponad 80zl

Ale jak ktoś lubi majsterkować to fakt czysta przyjemność:)

Offline Dorian

• *
  • 13
  • +1/-0
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 26, 2014, 12:37:02 »
Dla mnie właśnie budowa takiego panelu to dużo przyjemności, poza tym w naświetlaczu masz tylko jedną barwę, dlatego nie użyłbym go do hodowli roślin.

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 26, 2014, 13:09:04 »
Ja też myślałem o tym bo lubię majsterkowac a taśmy Led zajmują więcej miejsca :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 26, 2014, 13:33:26 »
Ja też myślałem o tym bo lubię majsterkowac a taśmy Led zajmują więcej miejsca :)

To jest według Ciebie dużo miejsca? (patrz foto).
Kleisz taśmy na blachę/pleksę lub co tam sobie wymyślisz o wymiarach całej powierzchni górnej szyby terrarium, kładziesz na nim i zajmuje na wysokość nie cały centymetr.
Jak dla mnie to własnie Power ledy zajmują duuużo więcej miejsca.

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 26, 2014, 14:37:14 »
No właśnie to jest mało ? ;p powierzchniowo wychodzi wiele więcej np płytka na 5diod po 3w każda ma 6x9cm albo cos podobnego :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 26, 2014, 14:59:56 »
No właśnie to jest mało ? ;p powierzchniowo wychodzi wiele więcej np płytka na 5diod po 3w każda ma 6x9cm albo cos podobnego :)

Pewnie że powierzchniowo taśmy zajmują więcej miejsca bo robi sie to na całą górna szybę.
Ale takie Power ledy 3w to nie tylko płytka... dochodzą radiatory i jak w miarę rozsądnie tego nie zaprojektujesz to jeszcze dodatkowo wiatraki jako system chłodzenia diód.
Co wszystko razem idzie w coraz to większy wymiar wzwyż.... jak byś położył cegłę na terra, a z taśmami masz tylko płaskie przykrycie.

Offline owadożer

• 573
  • +3/-0
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 26, 2014, 15:12:41 »
Z tym sie zgodzę :) tu juz zależy czy ktoś chce ładnie mieć wszystko np wbudowane w szafy czy cos to taśmy ale jak komuś zależy żeby na małej powierzchni dużo watów wcisnąć to powerledy :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline Dorian

• *
  • 13
  • +1/-0
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 26, 2014, 15:57:35 »
Jeśli chcesz równomiernie rozłożyć diody to też nie zastosujesz tych oryginalnych baz. Możesz upchnąć 40 diod na 20cm średnicy, ale wydaje mi się, że rośliny w kącie już będą dużo słabiej oświetlone. Ja zamontowałem 32 diody na około 40x15cm.

Przy taśmach sprawa wygląda duuuużo łatwiej :)

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +21/-0
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 26, 2014, 16:09:46 »
Z tym sie zgodzę :) tu juz zależy czy ktoś chce ładnie mieć wszystko np wbudowane w szafy czy cos to taśmy ale jak komuś zależy żeby na małej powierzchni dużo watów wcisnąć to powerledy :)

Trzeba było od razu że chodzi o jak nawiększą moc na jak najmniejszej powierzchni ;)
Dobre taśmy na 1 metrze mają 14,4w, by osiągnąć podobną moc w Power ledach wystarczy 5 diód.
Z tego co wiem to są już mocniejsze diody niż Power ledy 3w, ale ciągnie to za sobą chłodzenie :(