Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Porównanie cech morfologicznych wybranych odmian Muchołówki amerykańskiej

Offline Mishu

• 386
  • +11/-0
Chciałam się z wami podzielić częścią mojej pracy inżynierskiej. Ostateczne wyniki mogą nieco odbiegać od standardowych cech danych odmian, ponieważ porównanie cech było prowadzone jesienią, rośliny były młode i niedostatecznie ukształtowane.

CZĘŚĆ I - Materiał badawczy

Badania przeprowadzono w okresie od czerwca do września  2013 roku, w Katedrze Fizjologii Roślin i Biochemii na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa w Szczecinie. Hodowla była prowadzona w kontrolowanych warunkach oświetlenia, tj. 12 h światła i 12 h ciemności. Intensywność światła wynosiła ok. 8 tys. lux. Rośliny były utrzymywane w stałym uwilgotnieniu podłoża - podlewano wodą destylowaną.
Materiałem doświadczalnym było pięć odmian (kultywarów) muchołówki amerykańskiej Dionaea muscipula: ‘Regular Form’, ‘Red Green’, ‘Shark Teeth’, ‘Red Dragon’ oraz ‘South West Giant’, w 5-ciu powtórzeniach.
Odmiany były zróżnicowane morfologicznie, różniły się pokrojem, wielkością, a także kształtem i rozmiarem pułapek.

Fot. 1. Materiał badawczy – pięć odmian Dionaea muscipula

Fot. 2. Przykładowe rośliny z każdej odmiany Dionaea muscipula

Muchołówki 'Regular Form' (syn. 'Typical'), są najbardziej rozpowszechnione w uprawie. Jest to forma najbliższa dzikim roślinom. Pierwsze muchołówki jakie pojawiały się w obiegu były właśnie najczęściej roślinami pozyskanymi z naturalnego środowiska. Dziś masowość produkcji metodą in-vitro sprawiła, że muchołówki 'Regular Form' różnią się nieco od roślin rosnących w środowisku naturalnym, jednak do dziś są one uważane za „podstawową" formę muchołówki.

Fot.3. Dionaea muscipula 'Regular Form'

'Red Green' to grupa nieujednoliconych genetycznie klonów zbliżonych pokrojem do ‘Regular Form’, które pod wpływem światła wybarwiają pułapki na intensywnie czerwony kolor. Czasem tworzy się także czerwona smuga na zewnątrz pułapek.

Fot.4. Dionaea muscipula 'Red Green'

‘Shark Teeth’ to najbardziej charakterystyczna odmiana o wyraźnie zarysowanych trójkątnie ząbkowanych brzegach liści. Bardzo łatwo i szybko tworzy kępy.

Fot .5. Dionaea muscipula ‘Shark teeth’

Muchołówki ‘Red Dragon’ w pełnym słońcu uzyskują ciemnoczerwone, lub bordowe zabarwienie. W gorszych warunkach oświetleniowych liście będą ciemnozielone z lekko czerwonymi obrzeżami. Taki kolor liści utrzymuje się przez cały rok, jedynie w okresie zimowania młode liście mogą być zielone.

Fot.6. Dionaea muscipula ‘Red Dragon’

Muchołówka ‘South West Giant' jest jednym z największych kultywarów. Pułapki mogą osiągnąć 5-6cm, a cała roślina może dorastać 30cm średnicy w optymalnych warunkach uprawy. Latem gigantyczne pułapki produkowane są na długich ogonkach, co naprawdę może robić wrażenie.

Fot.7. Dionaea muscipula ‘South West Giant’

CDN.

Biorę udział w konkursie na najciekawszy wątek
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2014, 12:37:44 wysłana przez Mishu »

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
Odp: Porównanie cech morfologicznych wybranych odmian Muchołówki amerykańskiej
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 11, 2014, 20:51:46 »
Bardzo przydatny opis ;) A czemu na dole ukazuje się zakaz hostowania i taki "x" ?
Uwielbiam kakaowce,bananowce,owadożery i inne egoztyczne roślinki ;)

Offline Mishu

• 386
  • +11/-0
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2014, 20:54:50 »
Bardzo przydatny opis ;) A czemu na dole ukazuje się zakaz hostowania i taki "x" ?

Miałam problem z kodem hosta, ale podmieniłam linki i jest ok :D

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 11, 2014, 20:57:48 »
Teraz jest znacznie lepiej ;) Przed chwilą mi się pokazywały linki,a teraz całe zdjęcia :)  Wszystkie roślinki są twoje?

Offline Mishu

• 386
  • +11/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 11, 2014, 20:59:15 »
Teraz jest znacznie lepiej ;) Przed chwilą mi się pokazywały linki,a teraz całe zdjęcia :)  Wszystkie roślinki są twoje?

Niestety nie - rośliny są własnością katedry  w której robiłam pracę inż. Część z nich padła, a część rośnie w terrarium które przygotowałam na dzień owada.

Offline Mishu

• 386
  • +11/-0
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 11, 2014, 21:33:27 »

Niestety nie - rośliny są własnością katedry  w której robiłam pracę inż. Część z nich padła, a część rośnie w terrarium które przygotowałam na dzień owada.
Katedry czyli takiego dużego kościoła? Bo więcej pojęć związanych z tym słowem nie znam :)

"Badania przeprowadzono w okresie od czerwca do września  2013 roku, w Katedrze Fizjologii Roślin i Biochemii na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa w Szczecinie. "

Czy Ty w ogóle przeczytałeś ten wątek? :P

Offline owadożer

• 573
  • +4/-0
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 11, 2014, 21:38:01 »
Heh, a jednak napisałaś, po meczu przeczytam :P
Pozdrawiam,
Dawid

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 11, 2014, 21:38:16 »
Nie zrozumiałem po prostu o co chodzi :p Pierwszy raz słyszę takie słowo   ;) Teraz w wikisłowniku przeczytałem,że to jednostka na uczelni.

Offline Mishu

• 386
  • +11/-0
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 11, 2014, 21:40:47 »
Heh, a jednak napisałaś, po meczu przeczytam :P

To zabrzmiało tak, jakbyś miał nadzieję, że tego nie napisze :P Dzięki :P

Nie zrozumiałem po prostu o co chodzi :p Pierwszy raz słyszę takie słowo   ;) Teraz w wikisłowniku przeczytałem,że to jednostka na uczelni.

No proszę - człowiek się uczy całe życie :P

Offline Mishu

• 386
  • +11/-0
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 12, 2014, 20:33:20 »
CZĘŚĆ II - Zestawienie cech morfologicznych pięciu odmian Dionaea muscipula

Każda z pięciu badanych odmian muchołówki amerykańskiej Dionaea muscipula posiada zupełnie inny wygląd. Różnią się pokrojem, wielkością, barwą, a także kształtem i rozmiarem pułapek liściowych.
Dionaea ‘Regular Form’ swym wyglądem bardzo przypomina muchołówki rosnące na stanowiskach naturalnych. Jej liście tworzą zwartą płożącą się po ziemi rozetę, osiągającą ok. 15-20cm średnicy. Pułapki są średniej wielkości (3-4cm), mogą bez trudu schwytać dużą muchę czy niewielkiego konika polnego. Wyrostki na brzegach pułapek są wąskie i długie (1/3 szerokości pułapki). Cała roślina, w zależności od ilości światła przybiera różne odcienie zieleni, natomiast wnętrza pułapek mogą się wybarwiać na lekko różowy kolor.

Fot. 8. Dionaea muscipula ‘Regular Form’, pokrój rośliny oraz zbliżenie na włoski czuciowe i zęby pułapek

Dionaea ‘Red Green’ od poprzedniej odmiany różni się jedynie stopniem wybarwienia wnętrza pułapek. W zależności od ilości światła, mogą być jasnoróżowe, przez czerwone do bardzo ciemnoczerwonych.

Fot. 9. Dionaea muscipula ‘Red Green’, pokrój rośliny oraz zbliżenie na pułapki

Dionaea ‘Shark Teeth’ wyrożnia się na tle pozostałych czterech odmian, oryginalnym kształtek pułapek. Ich brzegi są lekko piłkowane i swym kształtem przypominają zęby rekina – stąd też wzięła się nazwa. Liście mogą zarówno wzniesione ku górze jak i pokładać się na ziemi. Pułapki osiągają rozmiary 2-4cm, natomiast całe liście mogą mieć ok. 10cm długości. Wnętrza pułapek wybarwiają się na czerwono, jeśli maja zapewnioną odpowiednia ilość światła.

Fot. 10.  Dionaea muscipula ‘Shark Teeth’, pokrój rośliny oraz zbliżenie na włoski czuciowe i brzegi pułapek

Dionaea ‘South West Giant' jest największą odmianą wykorzystaną w doświadczeniu. Na długich (ok.15cm), wzniesionych ku górze ogonkach liściowych osadzone są pułapki wielkości nawet 5-6cm. Roślina przybiera różne odcienie zieleni, w zależności od ilości światła. Wnętrza pułapek mogą przybierać lekko różowe zabarwienie.

Fot.12. Dionaea muscipula ‘South West Giant’, pokrój rośliny oraz zbliżenie na włoski czuciowe i zęby pułapek

Dionaea  ‘Red Dragon’ jest najmniejszym przedstawicielem tego gatunku wykorzystanym w doświadczeniu. Tworzy zwarte kępy o średnicy 6-8 cm. Pułapki osiągają rozmiary nie przekraczające 2-3cm, przez co mogą chwytać znacznie mniejsze ofiary, niż wyżej opisywane odmiany. W pełnym słońcu uzyskują ciemnoczerwone lub bordowe zabarwienie. W gorszych warunkach oświetleniowych liście będą ciemnozielone z lekko czerwonymi obrzeżami. Taki kolor liści utrzymuje się przez cały rok, jedynie w okresie zimowania młode liście mogą być zielone.

Fot.11. Dionaea muscipula ‘Red Dragon’, pokrój rośliny oraz zbliżenie na pułapki

Różnice w wyglądzie liści poszczególnych odmian, są najlepiej widoczne na fotografii poniżej (fot.12.).  Liście z wąskimi ogonkami liściowymi oraz wybarwionymi i większymi pułapkami zostały wykształcone u producenta roślin, gdzie były dokarmiane owadami.  Liście całkowicie zielone, o znacznie większej powierzchni ogonka liściowego i mniejszych pułapkach wykształciły się podczas prowadzonego doświadczenia, przy naświetlaniu sztucznym światłem. Rośliny te nie były wtedy dokarmiane żywym pokarmem, dlatego zmuszone były do zwiększenia powierzchni asymilacyjnej i nasilenia prowadzenia fotosyntezy.

Fot.12. Zestawienie liści wszystkich odmian Dionaea muscipula

To wszystko. Wszystkie zdjęcia i cała praca są mojego autorstwa.

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 12, 2014, 20:39:05 »
Ciekawe jest to,że wszystkie te muchołówki (oprócz regularnej) zostały stworzone sztucznie :)  Są to tak zwane "Kultywary" - jakby ktoś nie wiedział co oznacza to słowo ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2014, 20:44:42 wysłana przez grzegorz »

Offline Mishu

• 386
  • +11/-0
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 12, 2014, 20:41:02 »
Ciekawe jest to,że wszystkie te muchołówki (oprócz regularnej) zostały stworzone sztucznie :)  Są to tak zwane "Kultywary"

Zgadza się - dlatego też słowo "Kultywary" padło na wstępie pracy ;)

Offline owadożer

• 573
  • +4/-0
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 17, 2014, 07:49:54 »
Praca dobra (Wrescie przeczytałem :P) tylko mam dwie drobne uwagi wybarwione shark tooth zależy też bardzo z jakiego źródła się posiada się rośline np miałem dwa klony kiedyś jeden się wybarwial w środki na super czerwień a drugi wogole nic a nic, druga uwaga red dragon,  bardzo zależy też z jakiego źródła posiada się rośline, chodzi tutaj o oryginalność np moj oryginalny red dragon miał 25cm średnicy i pułapki około 3.5cm :) ale to tylko takie drobne uwagi które zależą właśnie od kogo się bierze rośliny :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline Mishu

• 386
  • +11/-0
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 17, 2014, 10:11:19 »
Praca dobra (Wrescie przeczytałem :P) tylko mam dwie drobne uwagi wybarwione shark tooth zależy też bardzo z jakiego źródła się posiada się rośline np miałem dwa klony kiedyś jeden się wybarwial w środki na super czerwień a drugi wogole nic a nic, druga uwaga red dragon,  bardzo zależy też z jakiego źródła posiada się rośline, chodzi tutaj o oryginalność np moj oryginalny red dragon miał 25cm średnicy i pułapki około 3.5cm :) ale to tylko takie drobne uwagi które zależą właśnie od kogo się bierze rośliny :)

Bardzo się cieszę i dziękuję za uwagi ;)
Nawet nie wiedziałam, że pochodzenie ma aż takie znaczenie - bo nigdy wcześniej nie miałam doczynienia z tymi mucholami ;)
żeby było ciekawiej - w szklarni uczelnianej też mamy 'Red Dragon' i jest z 3-4 razy większy od tych moich z pracy - myślałam, ze to właśnie wynik trzymania w dużo lepszych warunkach oświetlenia i wilgotności.

Offline Eugenia

• *
  • 4
  • +0/-0
  • Zapraszam na profil fb "Eugenia Muchołówka"
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 09, 2016, 20:13:27 »
Witam! Właśnie wpadłam na wątek red dragon, mam taką kruszynę (doniczka 4x4 cm) od 5 miesięcy. Od tego czasu nie urosła ani troszkę, choć regularnie rosną jej kolejne pułapki. Pytanie moje: czy ona w ogóle urośnie, czy "ten typ tak ma"?