Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Petiolaris Complex

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +9/-0
Petiolaris Complex
« dnia: Październik 09, 2014, 17:23:32 »
Rosiczki Grupy Petiolaris Complex

Przepiękne rosiczki z północnej Australii, gdzie są duże opady i temperatury w lecie, oraz mała ilość opadów w zimie, lecz wciąż panuje tam wysoka temperatura. Moim zdaniem ta grupa jest zaniedbana (rzadko hodowana) , mimo że ma przepiękne ubarwienie, jak i pokaźne rozmiary. Może jedynie warunki hodowli mogą zrazić, ale zwykle małe terrarium dla nich to koszt maksymalnie ponad 100zł. Można próbować je hodować w Terra dla dzbanków nizinnych, lecz nie osiągnie się takich efektów, jak w terrarium zrobionym specjalnie dla nich.

Zaliczamy do nich :

D. brevicornis, D. broomensis, D. caduca, D. darwinensis, D. derbyensis, D. dilatato-petiolaris, D. falconeri, D. fulva, D. kenneallyi, D. lanata, D. ordensis, D. paradoxa, D. petiolaris oraz D. Banksii, lecz to roślina jednoroczna, a hodują ją na różne sposoby ;) Możemy spotkać również wiele pięknych hybryd tych roślin, ponieważ te rosiczki bardzo łatwo się ze sobą krzyżują. Ciekawe w nich jest również to, że niektóre rośliny są pokryte "białymi włosami", które mają za zadanie chronić przed słońcem w upalne dni. Wszystkie rośliny z tej grupy mają przybliżone (czyt. takie same ;)) wymagania. Z moich obserwacji, widzę, że krzyżówki są nieproblematyczne, łatwiejsze od czystych roślinek.

Temperatura

Rosiczki z tej grupy uwielbiają wysokie temperatury, zalecam 20-45 stopni. Najlepiej, aby temperatura nie spadała poniżej 15 stopni, ponieważ wtedy rośliny mogą to odebrać jako sygnał do wejścia w spoczynek.

Wilgotność powietrza

Powinno się również zapewnić podwyższoną wilgotność - około 70-80%.

Rozmnażanie

Najłatwiej rosiczki grupy Petiolaris rozmnażają się przez podział rośliny matecznej. Odbywa się to samoistnie. Podobno można również rozmnożyć te rosiczki z liścia, lecz tego nie próbowałem.

Podłoże

Rosiczki rosną dobrze w takim podłożu jak piasek 1:1 torf, oczywiście w takim jak perlit 1:1 torf też będzie dobrze rósł, jakichś znacznych różnic nie widzę. Warto też zaopatrzyć się w długą doniczkę, gdyż te rosiczki mają długie korzenie.

Oświetlenie

Te rośliny uwielbiają mocne światło, są prawdopodobnie najbardziej światłożernymi rosiczkami ze wszystkich. Najlepiej kupić mocne świetlówki o barwie około 6500K, i ustawić rosiczki jak najbliżej nich, zalecałbym nawet 5cm, jeśli to możliwe. Osobiście doświetlam roślinki około 14 godzin dziennie.

Podlewanie

Rosiczki te jak większość w okresie wegetacji lubią mieć podłoże mocno wilgotne-mokre, najlepiej utrzymywać poziom wody około 2 centymetry.

Okres Spoczynku

Okres spoczynku to czas, w którym rośliny idą "spać", akurat wtedy najłatwiej stracić roślinę, gdyż strasznie łatwo ją przelać, lecz nie można dać podłożu wyschnąć na pieprz. Jeśli rośliny wytwarzają coraz mniejsze liście, to znak, że roślina wchodzi w stan spoczynku. Wtedy utrzymujemy jedynie minimalnie wilgotne podłoże.Przez jakiś czas roślina będzie w stanie zbitej rozety złożonej z malutkich listków lub jakby nie do końca rozwiniętych. Jeśli rośliny zaczną wypuszczać coraz dłuższe liście, to oznacza, że roślina wyszła z okresu suchego spoczynku, i wracamy do normalnego podlewania.

Drosera Broomensis

Drosera Paradoxa

Drosera Falconeri

Drosera Ordensis x Broomensis

Drosera Petiolaris

Kępka Drosera Dilatato-Petiolaris

Drosera Darwiniensis x Ordensis

To tyle. ;) Jak najdzie mnie wena to może zrobię opis uprawy rosiczek z quuensland.

Biorę udział w konkursie na najciekawszy wątek.

Pozdrawiam,
Sevillo
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2014, 18:55:27 wysłana przez Michal_Gastal »
Pozdrawiam

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
Odp: Petiolaris Complex
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 09, 2014, 18:12:05 »
Gdzie kupiłeś gatunek Drosera Ordensis x Broomensis ?
Uwielbiam kakaowce,bananowce,owadożery i inne egoztyczne roślinki ;)

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +9/-0
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 09, 2014, 18:27:54 »
W Carnisanie za 20zł.
Pozdrawiam

Offline gringo91

• *
  • 42
  • +1/-0
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 09, 2014, 20:02:10 »
Wielkie dzięki za opis tej grupy rosiczek ;) Jest wysoce prawdopodobne że na wiosnę sam zacznę przygodę z tymi pięknymi roślinami. Mam jeszcze jedno pytanko ? Jak podnosisz wilgotność w terrarium i czy dogrzewasz jakoś to terrarium?

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +9/-0
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 09, 2014, 20:07:49 »
Na dole terra jest 2 cm wody, a całość jest zamknięta. Co jakiś czas wietrzę ;). Mi świetlówki świetnie grzeją, tak że mam średnio 30 stopni.
Pozdrawiam

Offline gringo91

• *
  • 42
  • +1/-0
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 09, 2014, 20:09:09 »
A świetlówki masz w terrarium czy na zewnątrz? A najlepiej jakbyś się pochwalił fotką całego terrarium ;) Jakiej mocy oświetlenia używasz?

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +9/-0
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 09, 2014, 20:12:30 »
Philips Tornado, ale byk, bo ma aż 40W. Terra jeśli już wrzucę, to w jakiś weekend ;)
Pozdrawiam

Offline gringo91

• *
  • 42
  • +1/-0
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 09, 2014, 20:17:10 »
Będę wyczekiwał na to zdjęcie. Rozmnażaj te rosiczki to na wiosnę chętnie się w nie u Ciebie zaopatrzę ;)

Offline owadożer

• 573
  • +4/-0
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 09, 2014, 20:42:34 »
Fajnie opisane :) Jakiego oświetlenia aktualnie używasz ?
Pozdrawiam,
Dawid

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +9/-0
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 09, 2014, 20:44:18 »
Napisane w poście 6 :).
Pozdrawiam

Offline owadożer

• 573
  • +4/-0
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 09, 2014, 20:46:52 »
Faktycznie, przegapiłem tą informację, 40W energooszczędna czy zamiennik 40W ? :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +9/-0
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 09, 2014, 20:48:47 »
Energooszczędna :), jak patrzę do terra to po kilku sekundach gały bolą :P.
Pozdrawiam

Offline owadożer

• 573
  • +4/-0
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 09, 2014, 21:11:57 »
Też tak mam przy swojej , fajna sprawa z nimi, nie trzeba wydawać dużej kasy na oświetlenie a przy takim też rewelacyjnie rosną :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline Jaca-Dzbanecznik

• 409
  • +23/-0
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 09, 2014, 22:58:07 »
A ja jeszcze dopytam o spoczynek, bo zrobiło się póżno  :D  ;)
Czy jeśli cały czas utrzymuje sie wysoką temperaturę to też wejdą w spoczynek, czy jest on wymagany, bo rozumiem że ochłodzenie jest sygnałem dla roślin?

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 10, 2014, 14:56:52 »
A ja jeszcze dopytam o spoczynek, bo zrobiło się póżno  :D  ;)
Czy jeśli cały czas utrzymuje sie wysoką temperaturę to też wejdą w spoczynek, czy jest on wymagany, bo rozumiem że ochłodzenie jest sygnałem dla roślin?
Ja myślę,że trzeba pomniejszyć temperaturę ;)
Uwielbiam kakaowce,bananowce,owadożery i inne egoztyczne roślinki ;)