Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

Rośliny owadożerne w Polsce

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +9/-0
Odp: Rośliny owadożerne w Polsce
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 08, 2014, 20:32:52 »
Bardzo ładnie :), szczególnie zdjęcia mi się podobają  ;D, Tylko - "wysokość 5-20cm" zastąpiłbym średnica 5-15cm, że roślina jest samopylna. Warto by było dodać jak hodować te rośliny ;).
Pozdrawiam

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 08, 2014, 20:40:28 »
Bardzo ładnie :), szczególnie zdjęcia mi się podobają  ;D, Tylko - "wysokość 5-20cm" zastąpiłbym średnica 5-15cm, że roślina jest samopylna. Warto by było dodać jak hodować te rośliny ;).
Za chwile jeszcze uzupełnię to o nowe informacje,ponieważ nie wiem jak wstawić zdjęcia pod posty ;)
Uwielbiam kakaowce,bananowce,owadożery i inne egoztyczne roślinki ;)

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 12, 2014, 20:13:48 »
Rosiczka pośrednia (Drosera intermedia) – gatunek rośliny należący do rodziny rosiczkowatych. Występuje w Europie, Ameryce Północnej, Środkowej oraz w północnej części Ameryki Południowej W Polsce występuje głównie na niżu. Roślina bardzo rzadka (najrzadsza wśród wszystkich krajowych rosiczek), występuje tylko na rozproszonych stanowiskach. Nazwa rosiczka pochodzi stąd, że na gruczołach jej liści często zbierają się duże, lśniące krople cieczy

Łodyga
Głąbik, osiągający wysokość 5–15 cm. Wyrasta w okresie kwitnienia rośliny. Jest tylko niewiele wyższy od wyrastających skośnie liści, wyrasta bocznie i jest wygięty łukowato w nasadzie, co jest jego charakterystyczną cechą gatunkową. Ponieważ rosiczka rośnie na torfowiskach, które stale przyrastają, również jej pęd nieustannie rośnie – pod powierzchnią torfu występuje długi pęd z poprzednich lat.

Liście
Wyłącznie różyczkowe o blaszce w kształcie wąskiej łopatki, która zbiega klinowato w ogonek liściowy. Przylistki zrastają się z ogonkiem tylko w samej nasadzie liści. Blaszki liści mają 5–10 mm długości i 2–4 razy mniejszą szerokość. Na liściach bardzo duże włoski z gruczołami na trzonkach.

Kwiaty
Na szczycie pędu kwiatonośnego zebrane w gronopodobny kwiatostan. 6 wolnych płatków korony barwy białej. Słupek jeden z 6–8 szyjkami.

Owoc
Mniej więcej kulista i bruzdkowana torebka zawierająca liczne i bardzo drobne gęsto brodawkowane nasiona o jajowatym kształcie. Roślina wiatrosiewna.

Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Umieszczona na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w grupie gatunków wymierających, krytycznie zagrożonych 

Źródło: wikipedia
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2014, 20:15:44 wysłana przez grzegorz »

Offline owadożer

• 573
  • +4/-0
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 12, 2014, 20:24:34 »
usunąłbym informację, że roślina bardzo rzadka :)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 12, 2014, 20:28:55 »
usunąłbym informację, że roślina bardzo rzadka :)
Dlaczego? Przecież nie występuje w wielu miejscach,a takich bagien w Polsce wielu nie ma. Jakby co to pisz na priv bo nie chcę dostać bana za nabijanie licznika ok? Lepiej nie ryzykować :)

Offline owadożer

• 573
  • +4/-0
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 12, 2014, 20:30:27 »
Ban jest za bezsensowne rzeczy, a myślę, że ta jest na temat. Mniej spotykana jest na pewno obovata ;)
Pozdrawiam,
Dawid

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 12, 2014, 20:34:23 »
Ban jest za bezsensowne rzeczy, a myślę, że ta jest na temat. Mniej spotykana jest na pewno obovata ;)
To nie zmienia faktu,że jest i tak rzadko w Polsce. A można robić spam niby na temat. Więc lepiej jakbyś jeszcze coś chciał mi powiedzieć na ten temat to pisz na priv ok? :)

Offline Sevillo

• **
  • 220
  • +9/-0
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 12, 2014, 20:57:26 »
Osobiście nie brałbym się  za rzeczy, o których mało wiem. To nie jest jakiś hejt, czy coś, ale do opisu np. warto byłoby dodać warunki uprawy itd..
Pozdrawiam

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 12, 2014, 20:59:04 »
Osobiście nie brałbym się  za rzeczy, o których mało wiem. To nie jest jakiś hejt, czy coś, ale do opisu np. warto byłoby dodać warunki uprawy itd..
Tylko,że ja pisze  roślinach w stanie dzikim. Trudno tu coś wiedzieć nie biorąc informacji z internetu.

Offline Painkiler

• 214
  • +10/-0
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 12, 2014, 21:27:34 »
Bazowanie tylko na wikipedii nie jest dobrym pomysłem, szczególnie że to żywcem kopiuj-wklej praktycznie. Dodatkowo, jak się o czymś obszerniej pisze, warto mieć jakieś doświadczenie praktyczne i teoretyczne. Wtedy temat jest prowadzony rzetelnie i z należytą dawką wiedzy, bo kopiowanie informacji w internecie bez większej obróbki danych i przynajmniej kilkunastu źródeł mija się z celem.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2014, 21:29:27 wysłana przez Painkiler »

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 13, 2014, 15:21:13 »
Bazowanie tylko na wikipedii nie jest dobrym pomysłem, szczególnie że to żywcem kopiuj-wklej praktycznie. Dodatkowo, jak się o czymś obszerniej pisze, warto mieć jakieś doświadczenie praktyczne i teoretyczne. Wtedy temat jest prowadzony rzetelnie i z należytą dawką wiedzy, bo kopiowanie informacji w internecie bez większej obróbki danych i przynajmniej kilkunastu źródeł mija się z celem.
Więc już o następnej rosiczce spróbuje zrobić z wielu źródeł :)  Poszukam na zagranicznych stronkach.
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2014, 16:03:53 wysłana przez grzegorz »

Offline owadożer

• 573
  • +4/-0
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 13, 2014, 15:53:39 »
Skoro temat jest o roślinach owadożernych, które rosną w naturze w Polsce to nie muchołówki...
Pozdrawiam,
Dawid

Offline grzegorz

• 470
  • +1/-0
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 13, 2014, 16:04:25 »
Skoro temat jest o roślinach owadożernych, które rosną w naturze w Polsce to nie muchołówki...
Oczywiście chodziło mi o rosiczki...Po prostu zrobiłem błąd ;) Już go poprawiłem :)

Offline Pitcher-Pan

• **
  • 172
  • +15/-0
  • Cześć jestem Piotrek.
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 12, 2016, 21:42:34 »
Błagam cie Grzegorz zrób cos o polskich pływaczach. Jest ich podobno 5 gatunkow
Znaliście mnie jako parapetowego hodowcę.
Lita owadożerców:
http://forum-roraima.pl/index.php?topic=363.0
Zdjęcia:
http://forum-roraima.pl/index.php?topic=411.0