Forum Świat Roślin Owadożernych - Roraima

oświetlenie dla początkującego

Offline Ignathia

• *
  • 6
  • +0/-0
oświetlenie dla początkującego
« dnia: Marzec 08, 2017, 13:36:53 »
Witam.
Zawsze chciałam mieć owadożerne roślinki niestety nacinałam się na marketówki, które szybko umierały. Przekonałam się do zamówień z internetu i po udanym kupnie dzbanecznika, który ładnie rośnie mimo moich błędów postanowiłam zakupić kilka sadzonek.
Rosiczka, kapturnica, muchołówka... będą trzymane na parapecie, bo innego pomysłu nie mam. Kiedyś spróbowałam zasadzić je w akwarium by doświetlać lampą uv ale nic z tego nie wyszło i tylko je zabiłam.
Chciałam kiedyś wygospodarować trochę miejsca w mieszkaniu i skombinować jakieś fajne terrarium dla nich by miały więcej wilgoci, ale nie wiem jak się do tego zabrać i czy coś takiego byłoby w ogóle dobre. Marzy mi się taki tropikalny kącik. Jeśli tak to przede wszystkim jakie..
Rozumiem, że muchołówki nie mogą być w czymś takim razem na stałe, bo na zimę trzeba je wynosić do ciemnego i chłodniejszego, ale pozostałe chyba mogą być wsadzone na stałe...

Powiedzcie mi, czy są jakieś gotowe lampy albo zestawy dla laików, którzy chcą mieć ładnie wybarwione i rosnące roślinki?

Szukałam na forach informacji o uprawie, ale doszłam w końcu do wniosku, że ktoś musi mi powiedzieć "masz zrobić tak i tak, kupić to i to i koniec"...

Pomożecie?

Offline wterrarium

• 468
  • +17/-0
    • Moje owadożery
Odp: oświetlenie dla początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 09, 2017, 19:31:00 »
Są gotowe lampy, ale dużo zależy od tego jaka powierzchnia jest do oświetlenia. Gotowe panele to często kilkaset zł jeśli mają ko0nkretnie świecić. Można zmontować samemu, z dobrych taśm albo power ledów. Chcesz to światło do terrarium czy na parapet?

Offline bzyku

• *
  • 1
  • +0/-0
Odp: oświetlenie dla początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 29, 2017, 09:20:52 »
Cześć, podepnę się pod temat.
Zamierzam zakupić muchołówkę (najprawdopodobniej odmiana Dionaea Muscipula). Moim problemem jest to, że będzie stała na parapecie po północnej stronie. W związku z tym rozglądam się za jakimś doświetleniem roślinki. Nie będzie to duża hodowla tylko 1 doniczka. Prosiłbym o poradę jaką żarówkę kupić, bądź gotowy zestaw led najlepiej z linkami do konkretnych modeli.

Z góry dzięki za odpowiedź.